Yalova Aronyası'nın (chokeberry) hasat sonrası antioksidan içerik değerlendirmesi
Evaluation of post-harvest antioxidant content of Yalova Aronia (chokeberry)
- Tez No: 856919
- Danışmanlar: PROF. DR. FEHİME JÜLİDE HIZAL YÜCESOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Kimya Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Chemistry, Chemical Engineering, Environmental Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada, SNPAC yöntemi, pH 9,3' te, PVP stabilizörü varlığında hipokloröz (ClO-) kullanılarak geliştirilmiştir. Sisteme HOCl eklenmesi daha kuvvetli ve stabil sarı emisyonun ortaya çıkmasına izin verir ki bu durum yöntemin hassasiyetinin artması sonucunu doğurur. Sonuç olarak modifiye bir yöntem olan AgNP-HOCl yöntemiyle daha düşük LOD ve LOQ değerlerine ulaşılmıştır. Daha düşük değerlerin eldesi PVP varlığında gümüş atomlarının ClO- ile yeniden okside olmasıyla açıklanır. Söz konusu yeni yöntem, Yalova'da yetiştirilen ve Türk Patent ve Marka Enstitüsünce“Yalova Aronyası”adıyla coğrafi işaret tescil belgesi (Ek.1) verilen Aronya çayı ve meyve suyunun TAC ölçümlerinde kullanılmıştır. Sonuçlar, CUPRAC ve FRAP analizlerinden elde edilen sonuçlarla kıyaslanmıştır. Aronya çayı ve meyve suyunun AgNP-HOCl yönteminden elde edilen TAC değerleri 137,98 ve 12,08 mmol TEAC/kg olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, SNPAC method was developed by using hypochlorous (ClO-) at pH 9.3. PVP was used as stabilizer. The existence of HOCl enables to form stronger and more stable yellow emission which gives sensitivity. As result, lower LOD and LOQ values were achieved by AgNP-HOCl method. The obtaining lower values was attributed to reoxidation of silver atoms with ClO- ions in the presence of PVP. The newly modified method was applied to the TAC measurement of tea and juice obtained from Yalova Aronia (Melanocarpa) which is grown in Yalova and has been granted a geographical indication certificate by the Turkish Patent and Trademark Institute under the name of“Yalova Aronia”(Annex 1). The results were compared with the results obtained by application of CUPRAC and FRAP assays. The TAC values of Aronia (Melanocarpa) tea and juice were found as 137.98 and 12.08 mmol TEAC/kg, respectively.