Müzik performans kaygısı ile baş etmeye yönelik bir deneme: Ayvalık Sebahat-Cihan Şişman Güzel Sanatlar Lisesi örneği
A study on coping with music performance anxiety: The case of Ayvalık Sebahat-Cihan Şişman Fine Arts High School
  1. Tez No: 856968
  2. Yazar: ÇAĞRI ÇALIŞIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ONURAY EĞİLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Ayvalık Sebahat-Cihan Şişman Güzel Sanatlar Lisesi (ASCŞGSL) öğrencilerine uygulanan nefes-esneme-odaklanma-gevşeme (NEOG) egzersizlerinin öğrencilerin müzik performans kaygıları üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma, nicel araştırma yöntemlerinden ön-test-son-test kontrol gruplu model doğrultusunda yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubu, 2022-2023 eğitim öğretim yılı bahar yarıyılında ASCŞGSL'nin 9. 10. 11. ve 12. sınıflarında öğrenim gören 50 müzik bölümü öğrencisinden oluşmaktadır. Çalışma grubu uygun örnekleme yöntemiyle belirlenmiş, öğrenciler deney (n=25) ve kontrol (n=25) grubuna rastgele seçilmiştir. Deney grubu öğrencilerine 8 hafta boyunca toplamda 10 seans NEOG egzersizleri yaptırılırken kontrol grubu herhangi bir eğitime tabi tutulmamıştır. Veri toplama aracı olarak anket uygulaması yapılmıştır. Anket 2 bölümden oluşmuştur. İlk bölümde öğrencilerin demografik bilgilerine yönelik sorular, ikinci bölümde ise Ergenler İçin Müzik Performans Kaygı Ölçeği (EMPKÖ) yer almıştır. Ölçek, öğrencilerin müzik performans kaygılarının ölçülebilmesini amaçlayan, 15 maddeden oluşan, 7'li likert tipi ölçektir. Verilerin analizi SPSS İstatistik 26 versiyonu ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada analize tabi tutulacak EMPKÖ ön-test ve son-test sonuçları normal dağılım sergilediği için, bağımsız ikili grupların karşılaştırılmasında bağımsız örneklem (Independent Sample) T testi, bağımlı ikili grupların karşılaştırılmasında bağımlı (ilişkili) örneklem T-testi ve üçlü grupların karşılaştırılmasında ise ANOVA testi kullanılmıştır. Tüm çalışmada anlamlılık düzeyleri 0,05 ve 0,01 değerleri dikkate alınarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmada uygulanan ön-testte ortaya çıkan sonuca göre öğrencilerin müzik performans kaygıları ile cinsiyet değişkeni arasında anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir. Kız öğrencilerin kaygı puanlarının erkek öğrencilerden daha yüksek olduğu görülmüştür. Ancak; sınıf düzeyi, çalgı türü, çalgı çalma yılı, topluluk önünde performans sergileme sayısı ve ailede müzikle ilgilenen birey sayısı değişkenlerine göre müzik performans kaygı düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık tespit edilememiştir. Araştırmanın sonucunda; kontrol grubundaki öğrencilerin müzik performans kaygılarında bir düşüş görülmemiş olmasına rağmen uygulanan NEOG egzersizleri eğitimine tabi tutulan deney grubundaki öğrencilerin EMPKÖ son-test puanlarında ön-test puanlarına göre büyük oranda düşüş gözlenmiştir. Çalışmada uygulanan NEOG egzersizlerinin deney grubu üzerinde oldukça etkili olduğu ve müzik performans kaygısı puanlarını düşürdüğü görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effect of Breathing-Stretch-Focus-Relaxation (BSFR) exercises applied to the students of Ayvalık Sebahat-Cihan Şişman Fine Arts High School, affiliated with the Ministry of National Education, on the students' music performance anxiety. The study was conducted in line with the pre-test-post-test control group model, which is one of the quantitative research methods. The study group of the research consists of 50 music department students studying in the 9th, 10th, 11th and 12th grades of Ayvalık Sebahat-Cihan Şişman Fine Arts High School (ASCŞFAHS) in the spring semester of the 2022-2023 academic year. The study group was determined by the appropriate sampling method, and students were randomly selected to the experimental (n=25) and control (n=25) groups. While the experimental group students were given a total of 10 sessions of BSFR exercises over 8 weeks, the control group was not subjected to any training. A questionnaire was used as a data collection tool. The questionnaire consisted of 2 parts. The first part included questions about the demographic information of the students, and the second part included the Music Performance Anxiety Scale for Adolescents (MPASA). The scale is a 7-point Likert type scale consisting of 15 items, aiming to measure students' music performance anxiety. Data analysis was carried out with SPSS Statistics 26 version. Since the pre-test and post-test results of the MPASA to be analyzed in the study show a normal distribution, the Independent Sample T-test was used to compare independent pair groups, and the dependent (related) sample T-test was used to compare dependent pair groups test and ANOVA test was used to compare three groups. In the entire study, significance levels were determined by taking into account the values of 0.05 and 0.01. According to the results of the pre-test applied in the research, it was determined that there was a significant difference between the students' music performance anxiety and the gender variable. It was observed that the anxiety scores of female students were higher than male students. However; no significant difference was detected between music performance anxiety levels according to the variables of grade level, instrument type, years of playing the instrument, number of performances in front of the public and the number of individuals in the family interested in music. As a result of the research; although there was no decrease in the music performance anxiety of the students in the control group, a significant decrease was observed in the MPASA post-test scores of the students in the experimental group who were subjected to BSFR exercises training compared to their pre-test scores. It appears that the BSFR exercises applied in the study were quite effective on the experimental group and reduced music performance anxiety scores.