Konservatuvarlarda çalgı eğitimi alan öğrencilerde performans kaygısıyla baş etme yöntemleri
Coping methods for performance anxiety in students receiving instrument training at conservatories
- Tez No: 893044
- Danışmanlar: DOÇ. KEREM TİMUR AYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Tarih boyunca insanlar farklı sebeplerden dolayı çeşitli olumsuz duygulanımlara maruz kalmıştır.“Müzik performans kaygısı”olarak adlandırılan, sanatçının ya da müzisyenin sahnede performans esnasında normal seviyenin üzerinde deneyimlediği heyecan, korku ve kaygı duygularının yarattığı olumsuz duygulanım da bahsedilen duygulanımlardan birisidir. Günümüzde birçok profesyonel müzisyenin ve sanatçının bu olumsuz duygulanımın yarattığı neticelerden dolayı kariyerlerini bitirme noktasına geldikleri bilinmektedir. Bu durum genç yaştaki müzisyen ve sanatçı adayları için daha da kritik bir öneme sahiptir. Erken yaştan itibaren sınav ve konser yükümlülüklerinden dolayı sürekli ve düzenli olarak sahnede performans sergilemek durumunda kalan öğrencilerde heyecan, stres ve kaygı duyguları şiddetli bir yoğunlukta etkilerini göstermeye başlar ve çalgı eğitimi alan öğrenciler sahne performans kaygısını yaşar. Çoğu zaman bu durum kişiden kişiye farklılık gösterse bile birçok genç müzisyen adayı için bunaltıcı, yıpratıcı ve yıldırıcı olabilir. Psikoloji ve bilim camiasında kaygı bozuklukları adına kaydedilen gelişmelerle beraber müzik performans kaygısının çözümüne fayda sağlayabilecek yöntemler oldukça yaygınlaşmaya başlamıştır. Çalgı eğitimi veren kurumlar ve eğitimciler bu konunun farkında olmalarına rağmen gereken önemi verememekte ve itinayı gösterememektedir. Bu çalışmada, sahne korkusunu en yoğun şekilde yaşayan sahne üstündeki sanatçılarda, sahne korkusunun ne olduğu, neden sahnede bu kaygıyı yaşadıkları, sahnede bu korkuyu yaşamamaları için neler yapabilecekleri, bu kaygı ile baş etmek için uygulayabilecekleri yöntemlerin neler olabileceği ve bu kaygının sebeplerinin araştırılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, people have experienced various negative emotions for different reasons. One of these negative emotions is performance anxiety in music, which is the intense excitement, fear, and anxiety that an artist or musician feels while performing on stage, beyond normal levels. It is known that today, many professional musicians and artists are on the verge of ending their careers due to the consequences of this negative emotion. This situation is even more critical for young musicians and aspiring artists. From an early age, students who must perform regularly on stage due to exam and concert obligations begin to experience intense feelings of excitement, stress, and anxiety. Consequently, many musicians and music students today face performance anxiety. Although the intensity of this condition varies from person to person, it can often be overwhelming, exhausting, and discouraging for many young aspiring musicians. With advancements in psychology and the scientific community concerning anxiety disorders, methods that can help address music performance anxiety have become increasingly prevalent. Despite being aware of this issue, institutions and educators providing music education do not give it the necessary attention and care. This study aims to explore what stage fright is, its causes, why performers experience this anxiety on stage, what they can do to avoid it, and the methods they can apply to cope with this anxiety, particularly focusing on artists who experience stage fright most intensely.