İnsan kolunun düzlemde uzama hareketleri için optimum kas kuvvetlerinin tayini
Determination of optimal muscle forces for extension movements of the human arm in the plane
- Tez No: 857026
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM UZMAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
İnme sonrası üst ekstremite motor bozuklukları olan hastaların rehabilitasyonu genellikle fizyoterapistlerle ve/veya rehabilitasyon robotlarıyla etkileşim gerektiren motor yeteneklerin ve işlevlerin tekrar öğrenilmesine odaklanır. Noktadan noktaya hareket eğitiminde genellikle hareket bozukluğu olan bireylerde motor bozukluğu dikkate alınmadan keyfi olarak belirlenmiş yollar kullanılır. Bu çalışmada, kol dinamiğine dayalı optimal kontrol modeli kullanılarak, aynı zamanda kas işlevine ilişkin kısıtlamaların da hesaba katılmasını sağlayarak düzlemde kol uzanma hareketleri için optimal kas kuvvetlerinin tespit edilmesine çalışıldı. İlk olarak, minimum eklem tork maliyet fonksiyonunun nörolojik olarak sağlam denekler tarafından yapılan daha önce yayınlanmış deneysel denemelerde elde edilen yolları taklit etme yeteneği test edildi ve ikinci olarak, kas kısıtlamaları modellendiğinde optimal kas kuvvetleri tahmin edildi. Ortaya çıkan simülasyon verileri, deneysel verilere kıyasla oldukça benzerlik göstermektedir, diğer yandan kas kısıtlamaları, inme rehabilitasyonu için optimal kas kuvvetlerinin belirlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
The rehabilitation of patients with upper limb motor impairments following a stroke often involves interaction with physiotherapists and/or rehabilitation robots to relearn motor abilities and functions. In point-to-point movement training, predetermined paths are typically used without considering motor impairments in individuals with movement disorders. In this study, an optimal control model based on arm dynamics was used to determine optimal muscle forces for reaching movements in the plane, while also taking into account constraints related to muscle function. Firstly, the ability to mimic paths obtained in previously published experimental trials performed by neurologically intact subjects was tested using a minimum joint torque cost function. Secondly, when muscle constraints were modeled, optimal muscle forces were estimated. The resulting simulation data shows a high degree of similarity to the experimental data, and muscle constraints play a significant role in determining optimal muscle forces for stroke rehabilitation.