Improvements on Bitswap peer selection based on peer response time
Eş yanıt süresine göre Bitswap eş seçiminde iyileştirmeler
  1. Tez No: 857025
  2. Yazar: ALİ İHSAN KARABAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ECE GELAL SOYAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bitswap, dağıtılmış bir dosya depolama protokolü olan IPFS'nin temel modülüdür. İki temel amacı vardır: Talep edene blok göndermek ve elinde olandan talep edilen blokları almak. Bu işlemleri mesaj tabanlı bir protokolle gerçekleştirir. Birbiriyle ilişkili birden fazla blok isteneceği durumlarda oturum mekanizması kullanılır. Oturum mekanizması, istenen bloklara sahip olması muhtemel eşlerin oturuma eklenmesiyle çalışır. Daha sonra ilk blok cevabını en çok gönderen eşlere orantılı olarak öncelik verilerek istekler sadece oturum içindeki eşlere yapılır. Bu eş seçimi algoritmasındaki sorun, en iyi performans gösteren eşin zaman içinde sabitlenmesi ve daha iyi performans gösteren bir eş oturuma daha sonra katılsa bile, yeni katılan eş oturuma girdiğinde bloklar yine aynı eşten istenecektir. Sonradan katılan eş daha iyi performansa sahip olmasına rağmen, çok az blok isteği alıyor veya hiç almıyor. Bu tezde, bu eş seçim algoritmasında, eş seçim sürecinin her blok isteği için en küçük gecikmeye sahip eşin lehine olmasını sağlayacak iyileştirmeler öneriyoruz. Değerlendirmelerimiz gecikmede iyileşmeler, blok isteği mesajlarının sayısında azalma ve ağda gönderilen blok sayılarında azalma olduğunu gösteriyor.
Özet (Çeviri)
Bitswap is the core module of IPFS which is a distributed file storage protocol. It has two main purposes: Sending blocks to whoever requests and receiving blocks that are requested from whoever has it. It performs these operations by a message-based protocol. When multiple related blocks will be requested, the session mechanism is used. The session mechanism works by adding peers which possibly have the requested blocks, into the session. Then the requests are made only to the peers within the session by prioritising proportionally the peers who sent the first block reply the most number of times. The problem with this peer selection algorithm is that the best performing peer is fixed over time, and even if a better-performing peer joins the session later, the blocks will still be requested from the same peer while the newly joining peer, which is in fact has better performance, receives few or no block requests. In this thesis, we propose improvements to this peer selection algorithm, such that peer selection process favours the peer with the smallest latency for each block request. Our evaluations demonstrate improvements in latency, reduction in the number of block request messages and block transaction counts that are sent in the network.