Normal ve kanser hücre hatları üzerinde kurkuminin etkisinin ve moleküler mekanizmasının araştırılması
Investigation of the effect of curcumin and molecular mechanism on normal and cancer cell lines
- Tez No: 857028
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÜL ÖZCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tez çalışmasında Curcuma longa rizomlarından elde edilen bir fenolik bileşik olan kurkuminin çözünürlüğünü artırarak normal ve kanser hücre hatları üzerindeki sitotoksik etkilerini araştırmak ve bu etkinin hangi apoptotik mekanizmaları tetiklediğini ortaya koymak amaçlandı. Bu amaçla kısa ve uzun zincirli yenebilir biyopolimerler ile kurkumin-polimer kompleksleri kritik misel konsantrasyonları dikkate alınarak ultrases teknolojisi ile oluşturuldu. Yenilebilir biyopolimerlerden alginat, jelatin ve polivinilpirolidon (PVP) kullanıldı. Bu komplekslerdeki kurkumin konsantrasyonları absorbans-konsantrasyon bağıntısı ile hesaplandı. Daha sonra biyopolimerler tek başına ve kurkumin-biyopolimer kompleksi şeklinde BEAS 2B (akciğer bronş epitelial normal hücre hattı) ve A549 (küçük hücreli dışı akciğer kanseri hücre hattı) hücre hatları üzerine uygulandı. MTT (Mitokondriyal Dehidrogenaz Enzim Aktivitesi) kalorimetrik yöntemi ile sitotoksisite analizi gerçekleştirildi. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda kurkuminin çözünürlüğünü en fazla artıran ve normal hücrelere en az zarar verip kanser hücrelerinde yüksek sitotoksisiteye sebep olan biyopolimer olarak jelatin seçildi. IC50 dozu 48. saatte %5 jelatin+kurkumin (0.04mg/g kurkumin; 100 μM ) olarak tespit edilerek apoptoza özgü morfolojik değişiklikler ve diğer biyokimyasal / moleküler analizler %5 jelatin+kurkumin kompleksi kullanılarak A549 hücre hattı ile gerçekleştirildi. %5 jelatin+kurkumin çözeltisinin uygulanmasının ardından hücrelerde ortaya çıkan sitotoksik etkinin ardında yatan apoptotik mekanizmalar araştırıldı. Apoptotik hücre ölümüne ait morfolojik değişiklikler, faz kontrast mikroskobu ve DAPI (4'-6-Diamidino-2-fenilindol) boyama yöntemi ile floresan mikroskopta gösterildi ve apoptoz oranı, apoptotik indeks (AI) parametresi ile değerlendirildi. A549 hücreleri üzerine %5 jelatin+kurkumin çözeltisinin uygulanmasının 24., 48. ve 72. saatteki AI değerlerinin saate bağlı olarak arttığı saptandı (p˂0.05). IC50 dozu olan %5 jelatin+kurkumin kompleksinin 48 saat süresince uygulanmasının ardından flow sitometri analizi yapılarak apoptotik ve nekrotik hücreler gösterildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was aimed to investigate the cytotoxic effects of curcumin, that is a phenolic compound obtained from Curcuma longa rhizomes, on normal and cancer cell lines by increasing the solubility, and to reveal which apoptotic mechanisms this effect triggers. For this purpose, short and long chain edible biopolymers and curcumin-polymer complexes were formed by using ultrasonic bath sonicator considering critical micelle concentrations. Curcumin concentrations in these complexes were calculated by the absorbance-concentration relation. Then, the biopolymers were applied alone and as a curcumin-biopolymer complex on BEAS- 2B (lung bronchial epithelial normal cell line) and A549 (non-small cell lung cancer cell line) cell lines. Cytotoxicity analysis was performed by calorimetric MTT (Mitochondrial Dehydrogenase Enzyme Activity) method. In line with the results, gelatin was selected as the biopolymer that increases the solubility of curcumin the most, causes the least damage to normal cells and causes high cytotoxicity in cancer cells. The IC50 dose was determined as 5% gelatin + curcumin (0.04mg/g curcumin; 100 μM) at 48 hours. Apoptotic-spesicif morphological changes and biochemical / molecular analyzes were performed with A549 cell line using 5% gelatin+curcumin complex. The apoptotic mechanisms behind the cytotoxic effect in cells after the application of 5% gelatin-curcumin complex were investigated. Morphological changes of apoptotic cell death were demonstrated by fluorescent microscopy with phase contrast microscopy and DAPI (4'-6-Diamidino-2-phenylindole) staining method, and the apoptosis rate was evaluated with the apoptotic index (AI) parameter. It was determined that the application of 5% gelatin+curcumin complex on A549 cells increased the AI values at the 24th, 48th and 72nd hours depending on the hour (p˂0.05). After application of 5% gelatin+curcumin solution with IC50 dose for 48 hours, flow cytometry analysis was performed to show apoptotic and necrotic cells.