The anti-cancer activity of soy lecithin-based liposomal curcumin in prostate cancer
Prostat kanserinde soya lesitin bazli lipozomal kurkuminin anti-kanser aktivitesinin i̇ncelenmesi
- Tez No: 958729
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK TELCİ TEMELTAŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLENGÜL DUMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Prostat kanseri, erkekler arasında en yaygın kanser türlerinden biridir. Prostat kanseri, kanserle ilişkili ölümlerde ikinci olarak yer almaktadır. Kanser oluşumunu ve ilerlemesini önlemek amacıyla kansere özel hedefler ve bu hedeflere yönelik ilaç dağıtım sistemleri tasarımı üzerine çalışmalar son yıllarda önem kazanmıştır. Kurkumin, Curcuma longa bitkisinin köklerinden ekstrakt edilen fenolik bir fitokimyasaldır ve yüzyıllardır geleneksel tıpta kullanılmaktadır. Farklı çalışmalarla kurkuminin çok sayıda sinyal yolağını modüle eden bir anti-oksidan, anti-mutajenik, anti-inflamatuar, anti-proliferatif ve anti-kanser özelliklerine sahip olduğu ve tümör baskılayıcı bir ajan olarak görev yaptığı ve tümör büyümesini inhibe ettiği gösterilmiştir. Kurkuminin suda düşük çözünürlüğü (dolayısıyla düşük biyoyararlanımı) ve zayıf farmakokinetik yapısı kurkuminin etkinliğini kısıtlamakta kullanımını sınırlamaktadır. Kurkuminin düşük biyoyararlanımının arttırılması için kullanılan yöntemlerinden biri suda çözünürlüğü yüksek taşıyıcı bir formun içerisine enkapsüle edilerek kullanılmasıdır. Bu noktadan hareketle, bu çalışmada soya lesitini bazlı enkapsüle kurkuminin formülasyonu geliştirilmiş olup, yapılan in vitro deneylerde soya lesitin bazlı enkapsülasyon ile kurkuminin çözünürlüğünün arttırıldığı gösterilmiştir. In vitro deneylerde soya lesitini bazlı enkapsüle kurkuminin hücre içine alımının serbest formdaki kurkumine kıyasla hem 15 kat daha yüksek olduğu hem de yüksek hedefleme etkinliği gösterdiği androjen reseptörü pozitif (AR+) prostat kanseri hücre hatları 22Rv1 ve LNCaP ve normal prostat epitel hücreleri PNT1A üzerinde yapılan deneylerle gösterilmiştir. Ayrıca, SLCCUR ile tedavi edilen kanser hücrelerinde, serbest kurkumin (FCUR) ile tedavi edilenlere kıyasla daha fazla apoptotik aktivite gözlenmiştir. Foxn1nu/nu mutant nude fare 22Rv1 ksenograft modelinde, SLCCUR uygulaması FCUR'a kıyasla tümör boyutunda 10 kat daha fazla azalma göstermiştir; bu da kurkuminin antikanser etkinliğinin soya lesitini bazlı taşıyıcılarda kapsüllendiğinde önemli ölçüde arttığını göstermektedir. Bu araştırma 123S225 numaralı proje kapsamında TÜBİTAK tarafından desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer ranks as one of the most prevalent cancers among males and ranks second in cancer-related deaths. Recently, there is an increasing emphasis on designing cancer- specific targets and developing drug delivery systems aimed at these targets to prevent cancer formation and progression. Curcumin, a phenolic phytochemical derived from the Curcuma longa plant's roots, has been used for traditional treatments for many centuries. Various research has demonstrated that curcumin displays antioxidant, anti-mutagenic, anti- inflammatory, anti-proliferative, and anti-cancer properties by regulating numerous molecular pathways. Although in vivo research has revealed that curcumin has a function as a tumor suppressor and inhibits tumor growth, its limited solubility in water (resulting in reduced bioavailability), poor pharmacokinetics, and easy degradation in neutral to basic pH conditions limit its effectiveness and hinder its use as a chemotherapeutic agent and chemosensitizer. One approach to enhance curcumin's bioavailability is encapsulating it in a highly water-soluble carrier form. Based on this concept, a formulation of soy lecithin- based encapsulated curcumin (SLCCUR) was developed. In vitro experiments revealed that encapsulation in soy lecithin-based carriers significantly improved curcumin's solubility. The studies demonstrated that the intracellular uptake of SLCCUR was 15-fold higher than FCUR and exhibited high targeting efficiency in androgen receptor-positive (AR+) prostate cancer cells (22Rv1 and LNCaP), along with normal prostate epithelial cells (PNT1A). Moreover, greater apoptotic activity was shown in SLCCUR-treated prostate cancer cells relative to those treated with free curcumin (FCUR). In a Foxn1nu/nu mutant nude mice 22Rv1 xenograft model, the administration of SLCCUR showed a 10-fold higher reduction in tumor size compared to FCUR, indicating that the anticancer efficacy of curcumin is significantly enhanced when encapsulated in soy lecithin-based carriers. The research was supported by TÜBİTAK under project number 123S225.