Kaf basıncının farklı yöntemlerle izlenmesinin satürasyona etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of monitoring the cuff pressure with different methods on saturation
  1. Tez No: 857034
  2. Yazar: DUYGU DURMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLAY OYUR ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Bu çalışma; geleneksel bir yöntem olan kaf balonu palpasyonu ve kaf basınç manometresi ile ölçülen kaf basınçlarının hastanın satürasyonu üzerine etkisini incelemek için planlandı. Yöntem: Araştırma tanımlayıcı tipte ve kendi içinde randomize vaka-kontrol çalışmasıdır. Veriler araştırmacılar tarafından doldurulan hastaların sosyodemografik özelliklerini belirten kişisel veri formu ve araştırmacıların, 3-7 gün arası yoğun bakımda yatan hastaların günlük sabah ve akşam bakımları öncesi ve sonrası kaf basıncını manuel olarak ve kaf basınç manometresi ile ölçmesiyle ve buna ek olarak hastaya bağlı mekanik ventilatörün alarm vermesi sonrası kaf basınçları ölçülerek toplanmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizi (SPSS 25.0 for windows) programı kullanılarak yapıldı. Bulgular: Araştırmaya dahil olan hastaların %62,9'u erkek, %37,1'i kadındı. Araştırmaya adil edilme kriterlerine uygun olarak hastalarda yaş ortalaması 58,74±19,26; boy ortalaması 170,33±8,33; kilo ortalaması 66,93±9,34 olarak hesaplandı. Hastaların yoğun bakımda yatış süresi 4,76±1,82 gündü. ASA sınıflamaları %67,1'i ASA 1; %32,9'u ASA 2 idi. Kaf basıncının palpasyon ile değerlendirilme şekli uygun ve uygun değil olarak sınıflandırıldığında gündüz bakım öncesi yapılan değerlendirmenin %85,7'sinin kaf basıncının uygun olduğu, gündüz bakım sonrası %98,6'sının uygun olduğu ve gece bakım öncesi %98,6'sının uygun olduğu, gece bakım sonrası %100'ünün uygun olduğu tespit edildi. Manometre ile ölçülenler arasında anlamlı bir fark bulunmadı. Hastaların gündüz- gece bakımı öncesi ve sonrası palpasyon ve manometre ile yapılan kaf basıncı ölçümleri sırasındaki satürasyonları değerlendirildiğinde iki ölçüm arasında ilişkinin istatistiksel olarak fark olmadığı saptandı. Hastaların gündüz-gece bakımları öncesi ve sonrası palpasyon ve manometre ile yapılan ölçümler sırasındaki satürasyon değerleri arasındaki korelasyon katsayıları incelendiğinde, ICC değerlerinin 0,956-983 arasında olduğu saptandı. Sonuç: Yoğun bakım ünitelerinde endotrakeal entübasyon uygulanan hastaların kaf basıncı değerlerinin palpasyon ya da manometre ölçümleri arasında fark olamasa bile kaf basıncının düzenli olarak (günde en az kere) ölçülüp kaydedilmesi gelişebilecek komplikasyonların (trekal stenoz, aspirasyon, TÖF, pnömoni vb.) önlenmesi, verilen sağlık hizmetinin kalitesi, yoğun bakımda entübe olarak yatış süresinin azalması, hastaların ekstübasyonu tolere edebilmesi ve akciğerlerin kapasitesi açısından önemlidir. Bilimsel ve kanıta dayalı olarak yapılması gereken hastalardaki kaf basıncı ölçümünün kesin sonuçlarının elde edilmesinde yoğun bakımlarda manometre ile kaf basıncı izlemi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was planned to examine the effect of cuff pressures measured with a traditional cuff balloon palpation and cuff pressure manometry on patient saturation. Method: The research is a descriptive and randomized case-control study in itself. The personal data form indicating the sociodemographic characteristics of the patients, the data of which was filled in by the researchers, and the researchers were able to measure the cuff pressure manually and with a cuff pressure manometer before and after the daily morning and evening care of the patients hospitalized in the intensive care unit for 3-7 days, and additionally, the alarm of the mechanical ventilator connected to the patient. Cuff pressures were measured and collected after administration. The analysis of the data obtained in the research was made using the program (SPSS 25.0 for windows). Results: Of the patients included in the study, 62.9% were male and 37.1% were female. The mean age of the patients was 58.74±19.26 years; mean height was 170.33±8.33; mean weight was calculated as 66.93±9.34. The length of stay of the patients in the intensive care unit was 4.76±1.82 days. ASA classifications 67.1% were ASA 1; 32.9% of them were ASA 2. When the evaluation of the cuff pressure by palpation is classified as appropriate and unsuitable, 85.7% of the evaluation made before day care is appropriate, 98.6% after day care is appropriate, and 98.6% before night care is appropriate. It was determined that 100% of them were suitable after night care. There was no significant difference between those measured with the manometer. When the saturations of the patients during the cuff pressure measurements made with palpation and manometer before and after day-night care were evaluated, it was determined that there was no statistical difference between the two measurements. When the correlation coefficients between the saturation values during the measurements made with palpation and manometer before and after the day-night care of the patients were examined, the ICC values were found to be between 0.956 and 983. Conclusion: Even if there is no difference between the cuff pressure values of patients undergoing endotracheal intubation in intensive care units, between palpation or manometer measurements, the cuff pressure should be measured and recorded regularly (at least once a day), to prevent complications (trecal stenosis, aspiration, TEF, pneumonia, etc.) It is important in terms of quality, reduction of length of stay as intubated in the intensive care unit, ability of patients to tolerate extubation and the capacity of the lungs. Cuff pressure monitoring with a manometer is recommended in intensive care units in order to obtain the definitive results of cuff pressure measurement in patients, which should be done scientifically and based on evidence.