60- 72 aylık çocuğu olan ebeveynlerin dijital farkındalığı ve aile içi rolleri ile çocuklarının sosyal yetkinlik davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between digital awareness and family roles of parents with 60-72 months old children and their children's social competence behaviors
  1. Tez No: 857033
  2. Yazar: MERVE YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN SEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET Amaç: Araştırmanın amacı 60-72 ay arası çocuğu olan ebeveynlerin dijital farkındalığı ve aile içi rolleri ile çocuklarının sosyal yetkinlik davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi ile belirlenmiş 60-72 aylık çocuğu olan 374 ebeveynden oluşmaktadır. Araştırmada veriler,“Demografik Bilgi Formu”,“Dijital Ebeveynlik Farkındalık Ölçeği”,“Aile İklim Ölçeği”ve“Sosyal Yetkinlik ve Davranış Değerlendirme- 30 Ölçeği”kullanılarak elde edilmiştir. Yapılan normallik testleri sonucunda, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H ve ölçek puanları arası ilişkinin belirlenmesinde Spearman Brown Korelasyon Katsayı analizinden faydalanılmıştır. Bulgular: Ebeveynlerin dijital farkındalığı ile cinsiyet, yaş, teknolojik araç kullanma yeterliği, teknolojik araç kullanma süresi, sosyal medya kullanma süresi ve aile geliri arasında anlamlı farklılık bulunurken; ebeveyn öğrenim düzeyi, çocuk sayısı arasında anlamlı bir farklılaşmaya rastlanmamıştır. Aile iklimi ile cinsiyet, yaş, teknolojik araç kullanma yeterliği, teknolojik araç kullanma süresi, sosyal medya kullanma süresi ve aile geliri arasında anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Çocukların sosyal yetkinlik davranışları ile ebeveynlerin yaşı, çocukların yaşı, teknolojik araç kullanma sıklığı, teknolojik araç kullanma süresi ve aile geliri arasında anlamlı farklılaşma olduğu tespit edilirken; ebeveyn öğrenim durumu, çocukların cinsiyeti, çocukların doğum sırası ve kardeş sayısı arasında anlamlı farklılaşmaya rastlanmamıştır. Son olarak, ebeveynlerin dijital ebeveynlik farkındalık ölçeği ile aile iklim ölçeği alt boyutları, ebeveynlerin dijital farkındalıkları ile çocuklarının sosyal yetkinlik ve davranış değerlendirme ölçeği alt boyutları ve ebeveynlerin aile iklim ölçeği alt boyutları ile çocuklarının sosyal yetkinlik ve davranış değerlendirme ölçeği alt boyutları arasında anlamlı farklılaşma olduğu saptanmıştır. Sonuç: Ebeveynlerin dijital ebeveynlik farkındalıkları, aile içi ilişkileri ve çocuklarının sosyal yetkinlik davranışlarının birbiri ile ilişkili olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: The aim of the research is to examine the relationship between the digital awareness and family roles of parents with children aged between 60-72 months and their children's social competence behaviors. Materials and Methods: The relational screening model, one of the quantitative research methods, was used in the research. The study group of the research consists of 374 parents with children aged 60-72 months, determined by easily accessible sampling method. Data in the research were obtained using the“Demographic İnformation Form”,“Digital Parenting Awareness Scale”,“Family Climate Scale”and“Social Competence and Behavior Assessment-30 Scale”. As a result of the normality tests, Spearman Brown Correlation Coefficient analysis was used to determine the relationship between Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H and scale scores. Result: While there is a significant difference between parents' digital awareness and gender, age, proficiency in using technological tools, duration of using technological tools, duration of social media use and family income; No significant difference was found between parental education level and number of children. A significant difference was detected between family climate and gender, age, technological tool use proficiency, technological tool use time, social media use time and family income. While it was determined that there was a significant difference between children's social competence behaviors and the age of the parents, the age of the children, the frequency of using technological tools, the duration of using technological tools and family income; No significant differences were found between parental education level, children's gender, children's birth order and number of siblings. Finally, a significant difference was detected between parents' digital parenting awareness scale and family climate scale sub-dimensions, parents' digital awareness and their children's social competence and behavior assessment scale sub-dimensions, and parents' family climate scale sub-dimensions and their children's social competence and behavior assessment scale sub-dimensions. Conclusion: It was concluded that parents' digital parenting awareness, family relationships and their children's social competence behaviors are interrelated.