Mesleklerarası klinik öğrenme ortamı envanteri geçerlik ve güvenirliği
Measuring students perceptions of interprofessional clinical placements: development of the interprofessional clinical placement learning environment inventory
  1. Tez No: 857035
  2. Yazar: ABDULHAKİM KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİKE ERTEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı, Mesleklerarası Klinik Öğrenme Ortamı Envanteri'nin Türkçe Geçerlik Ve Güvenirliğinin değerlendirilmesidir. Gereç-Yöntem: Metodolojik türdeki bu araştırmanın örneklemini İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğrenim gören 109 öğrenci, Hemşirelik bölümünde öğrenim gören 159 öğrenci, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümünde öğrenim gören 131 öğrenci toplamda 399 lisans öğrencisi oluşturmuştur. Veriler; Cronbach alfa, test-tekrar test, madde korelasyonu, kapsam geçerlik indeksi, açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi ile değerlendirilmiştir. Bulgular:“Mesleklerarası Klinik Öğrenme Ortamı Envanteri”Kapsam Geçerlik İndeksi .862 olarak belirlenmiş, açıklayıcı faktör analizi sonucunda ise 21 madde ve dört alt boyutlu bir ölçek yapısı elde edilmiştir. Toplam madde korelasyonları .493 ile .871 arasında değerler almaktadır. Ölçeğin Cronbach alfa katsayısı ölçek toplamı için .903 olarak saptanmıştır. Kaiser-Meyer-Olkin (KMO) indeksi .890 p=.000 olarak belirlenmiştir. Sonuç: Ölçeğin Türkçe versiyonu, 21 madde ve dört alt boyutlu bir yapıya sahiptir. Ölçeğin, mesleklerarası klinik öğrenme ortamını değerlendirmede lisans öğrencilerine yönelik sağlık profesyonelleri tarafından kullanılabilecek geçerli ve güvenilir bir araç olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study is to evaluate the Turkish validity and reliability of the Interprofessional Clinical Learning Environment Inventory. Materials-Methods: This methodological study's sample was consisted of 109 students studying at İzmir Katip Çelebi University Faculty of Medicine, 159 students studying at Nursing Department, 131 students studying at Physiotherapy and Rehabilitation Department, a total of 399 undergraduate students. Data were analyzed by Cronbach's alpha, test-re test, item correlation, content validity index, explanatory and confirmatory factor analysis. Results: The Content Validity Index of the“Inventory of Interprofessional Clinical Learning Environment”was determined as .862, and according to the explanatory factor analysis result, a scale structure with 21 items and four sub-dimensions was obtained. Total item correlations take values between .493 and .871. The scale's Cronbach's alpha coefficient was determined as .903 for total scale. The Kaiser-Meyer-Olkin (KMO) index was determined as .890 p=.000 Conclusion: The Turkish version of the scale has 21 items and four sub-dimensions. It is a valid and reliable scale which can be used by health professionals for undergraduate students in evaluating the interprofessional clinical learning environment.