Adölesan ailesel akdeniz ateşi hastalarının fiziksel aktivite seviyelerinin objektif olarak belirlenmesi
Objectively determining the physical activity levels of adolescents with familial mediterranean fever
- Tez No: 857036
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Romatoloji, Physiotherapy and Rehabilitation, Rheumatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, ailesel Akdeniz ateşine (familial Mediterranean fever, FMF) sahip adölesanlarda günlük önerilen fiziksel aktivite hedefine (60 dakika orta/şiddetli fiziksel aktivite) ulaşma düzeyini belirlemek; cinsiyet, egzersize bağlı bacak ağrısı varlığı ve haftanın günlerine göre fiziksel aktivite seviyesindeki farkları incelemek ve fiziksel aktivite seviyesi ile kas kuvveti, fonksiyonel düzey ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkileri araştırmaktı. Yöntemler: Alt ekstremite kas kuvveti (hand-held dinamometre), alt ekstremite fonksiyonel kapasitesi (altı dakika yürüme mesafesi, on tekrarlı sandalyeden kalk ve geri otur testi ve dokuz basamak merdiven testi) ve yaşam kalitesi (PedsQL 3.0 Artrit Modülü) değerlendirildi. Fiziksel aktivite süreleri, bir fiziksel aktivite takip cihazı (Actigraph wGT3X-BT) ile 2 hafta içi ve 2 hafta sonu gün üzerinden hesaplandı. Bulgular: Çalışma yaş ortalaması 15,5±1,7 yıl olan 30 adölesan ile tamamlandı. Hiçbir hasta ölçülen günlerin tamamında fiziksel aktivite önerilerini yerine getirmemişti ve 17 hasta (%57) ölçülen günlerin hiçbirinde önerilen düzeyde fiziksel aktivite gerçekleştirmemişti. Cinsiyet, egzersize bağlı bacak ağrısı varlığı veya haftanın günlerinin fiziksel aktivite üzerine bir etkisi saptanmadı (p>0,05). Toplam adım sayısı ile hastalık süresi (rho= -0,385, p= 0,036) ve dokuz basamak merdiven testi süresi arasında (rho= -0,406, p:0,026) ve hafif şiddetli fiziksel aktivite süresi ile hastalık süresi arasında zayıf düzeyde negatif yönde anlamlı korelasyonlar bulundu (rho= -0,409, p= 0,025). Sonuç: Sonuçlarımıza, göre FMF'li adölesanlar önerilen günlük fiziksel aktivite önerilerini karşılayamamaktadır.
Özet (Çeviri)
Background: The aim of this study was to determine the level of fulfillment the daily physical activity recommendations (60 minutes of moderate-to-vigorous physical activity), to examine the differences in physical activity level according to sex, presence of exercise related leg pain and days of the week, and to investigate the relationships between physical activity level and muscle strength, functional level, and quality of life in adolescents with familial Mediterranean fever (FMF). Methods: Lower extremity muscle strength (hand-held dynamometer), lower extremity functional capacity (six-minute walking distance, ten times sit-to-stand test, and nine-step stair climb test) and quality of life (PedsQL 3.0 Arthritis Module) were evaluated. Physical activity levels were calculated over two weekdays and two weekends with a physical activity tracker (Actigraph wGT3X-BT). Results: The study was completed with 30 adolescents with a mean age of 15.5±1.7 years. None of the patients fulfilled the physical activity recommendations on all the measured days and 17 patients (57%) did not perform the recommended level of physical activity on any of the measured days. No effect of sex, presence of exercise related leg pain, or days of the week on physical activity was determined (p>0.05). Weak negative significant correlations between total number of steps and disease duration (rho= -0.385, p= 0.036), total number of steps and 9-step stair climb test (rho= -0.406, p:0.026), and light physical activity duration and disease duration (rho= -0.409, p= 0.025). Conclusion: According to our results, adolescents with FMF are not able to meet the recommended daily physical activity recommendations.