Covid-19 öncesi, kapanma dönemi ve sonrası engelli bireylerin aile bakım yükünün incelenmesi
Examination of family care burden of disabled individuals before, lock-down peri̇od and after Covid-19
- Tez No: 857037
- Danışmanlar: DOÇ. DR. JÜLİDE GÜLİZAR YILDIRIM DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Engelli bireylere bakım verenlerin bakım yükünün COVID-19 öncesi üç aylık dönem, kapanma dönemi ve COVID-19 sonrası üç aylık dönemde incelenmesidir. Yöntem: Karşılaştırmalı tanımlayıcı araştırmanın evrenini Yalova Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı“Alime Paşa Özel Eğitim Uygulama Kampüsü”nde ki engelli okullarında öğrenim gören öğrencilerin ebeveynleri oluşturmuştur. Veriler Tanımlayıcı Soru Formu (18 soru) ve Aile Bakıcı Yükü Ölçeği (28 soru) ile toplanmıştır. Verilerin analizinde normallik, bağımlı örneklerde t testi ve regresyon analizi ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Engellilere bakım verenlerin Aile Bakıcı Yükü Ölçeği toplam puan ortalamaları; COVID-19 öncesi dönemde ortalama 36.42±15.06 puan, kapanma döneminde 38.83±17.09 puan, COVID-19 sonrası ise 37.64±16.54 puan olarak saptanmış ve tüm dönemler arası aile bakım yükü puan ortalamalarında istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmiştir (p≤0.001).
Özet (Çeviri)
Objective: To examine the care burden of caregivers of individuals with disabilities in the three-month period before COVID-19, the lock-down period and the three-month period after COVID-19. Method: The population of the comparative descriptive study consisted of the parents of the students studying in the disabled schools in the“Alime Paşa Special Education Application Campus”affiliated to the Yalova Directorate of National Education. Data were collected with the Descriptive Questionnaire (18 questions) and Family Carer Burden Scale (28 questions). Normality, dependent samples t test and regression analysis were used to analyse the data. Results: The total mean scores of the Scale of caregivers of persons with disabilities were 36.42±15.06 points in the pre-COVID-19 period, 38.83±17.09 points in the lock-down period, and 37.64±16.54 points in the post-COVID-19 period, and a statistically significant difference was observed in the mean family care burden scores between all periods (p≤0.001).