Çocuk ve ergenlerde süt ve daimi azı dişlerinde hipomineralizasyon ve taurodontizm prevalansının belirlenmesi
Çocuk ve ergenlerde süt ve daimi azi dişlerinde hipomineralizasyon ve taurodontizm prevalansinin belirlenmesi
  1. Tez No: 857038
  2. Yazar: UGHUR HASANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER CAVİT ÇEHRELİ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pedodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma, Büyük Azı-Keser Hipomineralizasyonuna (BAKH) sahip bireylerdeki taurodontizm varlığını değerlendirmek amacıyla yürütülmüştür. Dahil edilme kriterlerini karşılayan 6-14 yaş aralığındaki BAKH'li 182 birey çalışma grubuna dahil edilirken, sağlıklı mine yapısına sahip 289 birey ise kontrol grubuna dahil edilmiştir. İstatistiksel analizler için Ki-kare Testi ve Mann-Whitney U Testi kullanılmıştır. Bireylerin yaş ortalaması çalışma grubu için 10,5 yaş, kontrol grubu için ise 10,8 yaş olarak belirlenmiştir. Hasta düzeyinde değerlendirildiğinde, çalışma grubunda (%35,2) kontrol grubuna(%22,1) kıyasla anlamlı derecede daha yüksek taurodontizm görülmüştür (p=0,015).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the presence of taurodontism in individuals with Molar-Incisor Hypomineralisation (MIH). 182 individuals with MIH, aged 6-14 years, who met the inclusion criteria, were included in the study group. On the other hand, 289 individuals with healthy enamel structure were included in the control group. Chi-square Test and Mann-Whitney U Test were used for statistical analysis. The mean age of the individuals was determined as 10.5 years for the study group and 10.8 years for the control group. Statistical analyzes concluded that taurodontism was significantly higher in the study group (35.2%) compared to the control group (22.1%) when evaluated at the patient level (p=0,015).