Evaluation of VEFG and TPA levels and some biochemical marker in sera of women with breast cancer
Meme kanserli kadınların serumunda VEFG ve TPA düzeylerinin ve bazı biyokimyasal belirticilerin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 857051
  2. Yazar: ATHEER RASHID ATIYAH ATIYAH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ ADEM, PROF. DR. TAGHREED AL-SADOON
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Meme kanseri yaygın bir malignitedir ve kadınlarda önemli bir ölüm nedenidir. Tüm malignitelerin %25'ini oluĢturan meme kanseri, dünya çapında kadınlar arasında en sık görülen malignitedir. 2018 yılında 2 milyondan fazla meme kanseri vakası görüldü. Kanserden ölüm oranı %23 olan meme kanseri, 2018 yılında 2 milyondan fazla vakaya ulaĢtı. Irak'ta kadın sağlığı için ciddi bir tehdit oluĢturan bu hastalık, Ģu anda kadınlar arasında kalp-damar hastalıklarından sonra ikinci en büyük ölüm nedenidir. En güncel Irak Kanser Kayıtlarına göre, 2012 yılında tahminen 32.500.000 kiĢi arasında 21.101 yeni kanser vakası belgelendi, 9.268'i erkeklerde ve 11.833'ünde kadınlar katkıda bulundu. Kadınlarda görülme oranı neredeyse aynı oranda artıyor ve tüm kanser ölümlerinin yaklaĢık %15'ini oluĢturuyor. 1 Kasım 2022'den 30 Haziran 2023'e kadar bu çalıĢma Irak'ın Kerkük ġehrindeki onkoloji merkezinde gerçekleĢtirildi. Bu araĢtırmaya yaĢları 25 ila 55 arasında değiĢen 90 kadın dahil edildi. 56 hasta ve 34 sağlıklı kiĢi. 1 Kasım 2022 - 30 Haziran 2023 tarihleri arasında Kerkük Onkoloji Merkezi'nden meme kanseri olan kadınlar toplandı. Vücut kitle indeksinin hesaplanması için vücut ağırlığı ve boyu ölçüldü. Bu çalıĢma, meme kanseri olan kadınlarda BMI ortalamasının %56, kontrolün ise %34 olduğunu göstermektedir. VEGF, HPA, HPI ,Ca15-3, LDH tahmini için bu çalıĢmaya dahil edilen her kadından kan örnekleri alınmıĢtır. , ALP , Vit.D, BMI ve YaĢ. Bu çalıĢma meme kanserli kadınlarda VEGF'nin rolünü değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Ortalama serum VEGV düzeyi meme kanserli kadınlarda kontrole (0,51805 ve 0,27541)ng/L ile karĢılaĢtırıldığında anlamlı derecede yüksekti, HPA'nın iv ortalama serum düzeyi ise meme kanserli kadınlarda kontrole (0,42584 ve 0,21926) kıyasla daha yüksekti. ng/ml iken, ortalama serum HPI düzeyi meme kanserli kadınlarda kontrole (0,55968 ve 0,30626) ng/ml ile karĢılaĢtırıldığında daha yüksekti. Ortalama serum CA 15-3 düzeyi meme kanserli kadınlarda (32.4718IU/ml) kontrol grubuyla (6.0632 IU/ml) karĢılaĢtırıldığında daha yüksekti. Meme kanserli kadınlarda ortalama serum D vitamini düzeyi, kontrol grubuyla (35.2053 ng/ml) karĢılaĢtırıldığında anlamlı derecede azaldı (14.7446 ng/ml). LDH aktivitesinin serum seviyesi, sağlıklı kadınlara (232,38U/l) kıyasla meme kanserli kadınlarda (463,20 U/l) anlamlı derecede yüksekti. Serumdaki ortalama ALP aktivitesi meme kanserli kadınlarda (173,34 U/l) sağlıklı kadınlara (103,35U/l) kıyasla anlamlı derecede yüksek iken
Özet (Çeviri)
Breast cancer is a common malignancy and a major cause of death in women. Breast cancer, which accounts for 25% of all malignancies, is the most common malignancy among women globally .There were more than 2 million cases of breast cancer in 2018, With a mortality rate of 23% due to cancer, breast cancer has grown to be a serious threat to women's health in Iraq, It is currently the second largest cause of mortality for women, after only cardiovascular disease. According to the most current Iraqi Cancer Registry, there were 21,101 new cancer cases documented in 2012 among an estimated 32,500,000 persons, with males accounting for 9,268 and women contributing for 11,833. In women, the incidence rate is practically uniformly rising, accounting for around 15% of all cancer fatalities. From November 1st, 2022, to June 30th, 2023, this study was conducted at the oncology center in Kirkuk City, Iraq. This research included 90 women ranging in age from 25 to 55 years. 56 sick and 34 healthy persons. Between November 1st, 2022, to June 30th, 2023, women with breast cancer were collected from Kirkuk Oncology Center. The body weight and height were measured for the calculation of the body mass index . this study show that the mean of BMI of patient is 56% for women breast cancer, whil control is 34%.Ablood samples were collection for each women included in this study for the estimation of VEGF, HPA, HPI ,Ca15-3, LDH, ALP , Vit.D, BMI and Age. This study aims to assess the role of VEGF in women with breast cancer. The mean serum level of VEGV was significantly higher in women with breast cancer compared to control(0.51805 and 0. 27541)ng/L, while the ii mean serum level of HPA was higher in women with breast cancer compared to control (0.42584 and 0.21926) ng/ml, while the mean serum level of HPI was higher in women with breast cancer compared to control (0.55968 and 0.30626) ng/ml. The mean serum level of CA 15-3 was higher in women with breast cancer (32.4718IU/ml) as compared with the control group (6.0632 IU/ml). The mean serum level of vitamin D was significantly reduced in women with breast cancer (14.7446 ng/ml) as compared with the control group (35.2053 ng/ml). The serum level of LDH activity was significantly elevated in breast cancer women (463.20 U/l) as compared with healthy women (232.38U/l). While the mean ALP activity in serum was significantly elevated in breast cancer women was (173.34 U/l) as compared with healthy women which was (103.35U/l)