Futbol ve voleybol oynayan ergenlik dönemindeki erkeklerin fiziksel uygunluklarının değerlendirilmesi
Evaluation oh the physical fitness of adolescent men playing football and voleyball
  1. Tez No: 761984
  2. Yazar: ÖZLEM ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DR. İZZET KIRKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı okul takımlarında oynayan ergenlik döneminde olan futbol ve voleybol sporcularının 8 haftalık antrenman sonucunda kontrol grubuyla aralarında oluşacak farkların eurofıt test bataryası kullanılarak değerlendirilmesidir. Çalışmaya ergenlik döneminde olan okul takımında oynayan 15 kişiden oluşan futbol grubu, 15 kişiden oluşan voleybol grubu ve spor yapmayan gönüllü 15 erkek öğrenci katılmıştır. [Kontrol grubu (KG, n=15 vücut ağırlığı: 78,43kg±19,49kg; boy uzunluğu: 174,69cm±6,46cm) Futbol grubu (FG, n=15 vücut ağırlığı: 69,86kg±9,86kg; boy uzunluğu: 178,16cm±5,39cm) Voleybol grubu (VG=15 vücut ağırlığı: 70,86kg±9,93kg; boy uzunluğu: 183,46cm±5,64cm)]. 8 hafta süren voleybol ve futbol antrenmanlarında haftanın 3 günü 90dk. antrenman yapılmıştır. Kontrol grubuna hiçbir antrenman yaptırılmamıştır. Antrenmanların sürece etkisini değerlendirmek için sürecin başında ve sonunda Eurofıt test bataryası kullanılarak ölçüm yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reach the physical fitness differences between the football and volleyball players playing in school teams during adolescence and the control group after 8 weeks of training using the Eurofıt test battery. A football group consisting of 15 people playing in the school team, a volleyball group consisting of 15 people, and 15 male volunteers who did not do sports participated in the study. [Control group (KG, n=15 body weight: 78,43kg±19,49kg; height: 174,69cm±6,46cm) Football group (FG, n=15 body weight: 69,86kg±9,86kg; height: 178,16cm±5,39cm) Volleyball group (VG=15 body weight: 70,86kg±9,93kg; height: 183,46cm±5,64cm)]. In volleyball and football training lasting 8 weeks, 90 minutes 3 days a week. training has been done. No training was given to the control group. In order to evaluate the effect of the trainings on the process, measurements were made using the Eurofit test battery at the beginning and end of the process.