Study of inhibin A and 17-α hydroxyprogesterone concentration with AMH, FSH, LH during the menstrual and pregnant women in iraq
Irak'ta regl ve hamile kadınlarda AMH, FSH, LH ile ınhıbın A ve 17-α hidroksiprogesteron konsantrasyonunun çalışması
  1. Tez No: 857054
  2. Yazar: ALI HUSSEIN ALI AL-RUBAYE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİHA ALYAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ HUSSEIN ALI NAYYEF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı, infertilitesi olan ve olmayan kadınlardan oluşan hasta ve kontrol gruplarında İnhibin A, 17-α hidroksiprogesteron, FSH, LH konsantrasyonu ve bazı biyokimyasal belirteçlerin ölçümlenmesidir. Bu çalışmada adet gören ve hamile kadınların da dahil olduğu 140 numune, 20 yaş ve üzeri sağlıklı kadınları içeren numunelerle karşılaştırılmıştır. Kontrol grubu ve gebe kadın grubunun yaş ortalamaları birbirine benzemiş ve istatistiksel farklılıklar göstermemiştir. Menopoza başlangıç döneminde menopoza giren kadın grubunda ise yaş ortalamaları P = 0.001 düzeyinde istatistiksel farklılık göstermiştir. Çalışma gruplarımızın ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmayışı, kilonun kadınlarda menstrüasyonun oluşma veya gecikme sürecini etkilemediğini göstermektedir. Yetişkinliğin başlangıcında artan INHA konsantrasyonlarının menopoz evresine giren kadınlarda ve hamilelik sırasında anlamlı ve önemli ölçüde azaldığı tespit edilmiştir. Bu durumun AMH konsantrasyonları içinde aynı şekilde gerçekleşmesinden dolayı INHA konsantrasyonları ile AMH konsantrasyonları arasında doğrudan bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır. Hamilelik döneminde ve menopoz başlangıcından menopoza kadar FSH ve LH düzeyleri düştüğü için FSH ve LH testleri hayati önem taşımaktadır. Çalışmamız, birçok çalışma tarafından ıspatlanan, FSH ve LH'nin kadınlarda yumurtlamayı teşvik eden ve hamilelikte azalan hormonlar olduğunu doğrulamıştır. Düşük LH seviyesi, hipofiz bezinde adet döngüsüne eşlik eden luteinize edici hormonun akışını engelleyen bir kusur olabileceğini gösterir. LH ve FSH'nin normalden yüksek seviyelerde olması yumurtalık yetmezliğine işaret edebilir. Çalışmamız sonucunda toplam kolesterol, düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterol, toplam kolesterolün yüksek yoğunluklu lipoprotein kolesterole oranı ve yüksek yoğunluklu olmayan lipoprotein kolesterol, kadınlarda kısırlık ve adet bozuklukları ile yüzde 28 oranında ilişkiliyken, erken menopoz riskinin artmasıyla anlamlı düzeyde ilişkili olmadığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to measure Inhibin A, 17-α hydroxyprogesterone, FSH, LH concentration and some biochemical markers in patient and control groups consisting of women with and without infertility. 140 samples, including menstruating and pregnant women, were compared to those containing healthy women aged 20 and older in this study. The average ages of the control group and the pregnant women group were similar to each other and did not show statistical differences. As for the group of women who entered menopause at the beginning or period of menopause, the mean for age was statistical differences at P = 0.001. The fact that there is no statistically significant difference between the averages of our study groups shows that weight does not affect the occurrence or delay of menstruation in women. It has been determined that INHA concentrations, which increase at the beginning of adulthood, decrease significantly and significantly in women entering the menopausal phase and during pregnancy. Since this situation occurs in the same way for AMH concentrations, it has been revealed that there is a direct relationship between INHA concentrations and AMH concentrations. FSH and LH tests are vital because FSH and LH levels decrease during pregnancy and from the onset of menopause to menopause. Our study confirms what many studies have shown, that FSH and LH are hormones that promote ovulation in women and decrease during pregnancy. A low LH level indicates that there may be a defect in the pituitary gland that blocks the flow of luteinising hormone that accompanies the menstrual cycle. Higher than normal levels of LH and FSH may indicate ovarian failure. As a result of our study, total cholesterol, low-density lipoprotein cholesterol, the ratio of total cholesterol to high-density lipoprotein cholesterol and non-high-density lipoprotein cholesterol were associated with infertility and menstrual disorders in women by 28 per cent, but not significantly associated with increased risk of early menopause.