E-government authentication scheme based on blockchain
Blok zincirine dayalı e-devlet kimlik doğrulama şeması
  1. Tez No: 857053
  2. Yazar: HANAN HUSSEIN HASAN AL AMERI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SIRMA YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Online hükümet hizmetleri aynı zamanda dü¸sük maliyetli uygulamaların birçok geli¸simine ve esnek, ölçeklenebilir ve hata-toleranslı bir sistem olu¸sturmaya da öncülük ediyor. Hükümet hizmetleri tarafından sa˘glanan hızlı uygulamalara ve mü¸steriler ve kullanıcılar için yüksek lüks ve konfor özelliklerinin bulunmasına ra˘gmen, bu sistem ciddi güvenlik ve gizlilik sorunları gibi ciddi sorunlarla kar¸sı kar¸sıya de˘gil. Çalı¸smalar, e-devlet sisteminin çe¸sitli hackleme operasyonlarına daha duyarlı oldu˘gunu göstermi¸stir. Ayrıca, ciddi olarak ele alınan merkezile¸sme sorunu da ya¸samaktadır, çünkü hizmet sa˘glayıcıları kullanıcı verilerine tam eri¸sim sa˘glar ve bunu görüntüleyebilir ve izleyebilir. Ve de˘gi¸stirebilir, bu da kullanıcıların verileri konusundaki endi¸selerini artırmı¸stır. Hizmetlere eri¸simdeki tek bir nokta ba¸sarısızlı˘gını temsil eden geleneksel kimlik do˘grulama sorunu, e-devleti daha fazla saldırıya kar¸sı savunmasız kılar ve veriler merkezi sunucu üzerinden iletildi˘ginden, bu da elektronik hizmetlerin sunumunun durmasına yol açar. Ayrıca, a˘ga katılan dü˘güm sayısının artması, veri trafi˘gi içinde görü¸s ve bakı¸s açılarının artmasına neden olur. Bu nedenle, merkezi sunucu, veri trafi˘ginde sıkı¸sma sorunuyla kar¸sı kar¸sıya kalır, bu da elektronik hizmetlerin sunumunda gecikmelere neden olur. Dahası, e-devlet yapısı güçlü bir temel güvenlik teknolojisi olu¸sturabilir, bu nedenle hükümet platformlarını ve hizmetlerini güvence altına almak için en iyi seçene˘gin blockchain oldu˘gunu bulduk. Bu tezde, blockchain ve e-devlet platformları incelenmi¸s ve kullanıcı adları ve ¸sifrelerine dayalı merkezi olmayan bir kar¸sılıklı kimlik do˘grulama modeli önerilmi¸stir.
Özet (Çeviri)
Online government services also lead to many developments of low-cost applications and a flexible, scalable, and fault-tolerant system. Despite the rapid implementation provided by government services and the availability of high luxury and comfort features for customers and users, this system is not without serious challenges and problems, such as security and privacy concerns. Studies have shown that the e-government system is more vulnerable to various hacking operations. In addition, it also suffers from a centralization problem that is considered serious, because service providers have full access to user data and can view and track it. And modify it, which raised users' concerns about their data. The problem of traditional authentication represented by a single point of failure to access services makes the e-government more vulnerable to attack, and because the data is transmitted through the central server, this will lead to its disruption, which leads to the cessation of providing electronic services to users. In addition, the increase in the number of nodes participating in the network leads to an increase in the size of the network to be very large, which will increase opinions and points of view in data traffic. Thus, the central server is exposed to the problem of congestion in data traffic, which causes delays in the provision of electronic services. Moreover, because the e-government structure can build a strong underlying security technology, we have found that blockchain is the best choice for securing government platforms and services. In this thesis, the blockchain and e-government platforms are studied, and a decentralized mutual authentication model based on usernames and passwords is proposed.