Boyuna donatı yerleşim düzeninin betonarme kiriş eğilme davranışı üzerine etkilerinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of the effects of longitudinal reinforcement placement on the bending behavior of reinforced concrete beams
  1. Tez No: 857068
  2. Yazar: ENES KANDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK OKUYUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
219M403 kod numaralı“Soğuk Havalarda (Kışın) Dökülmüş Betonarme Kirişlerin Eğilme Etkisi Altındaki Davranışlarının Deneysel Olarak İncelenmesi”başlıklı TÜBİTAK1001 projesi kapsamında fonlanan bu tez çalışmasında, Boyuna donatı yerleşim düzeninin betonarme kirişlerde eğilme davranışı üzerindeki etkileri hem deneysel hem de numerik olarak incelenmiştir. Deney numunelerinin tasarımında, SAP2000 ve RESPONSE2000 yazılımları ile birlikte yönetmelik formülleri kullanılarak 3 farklı tasarım kıyaslanmıştır. Toplamda 3 farklı gruptan oluşan 8 kiriş numunesi, tam ölçekli 4 noktalı eğilme deneylerine tabi tutulmuştur. Deney numunelerinin yük-deformasyon grafikleri, enerji sönümleme kapasiteleri, süneklik değerleri, başlangıç rijitliği, eğilme rijitliği ve sekant rijitliği gibi değerleri hesaplanmıştır. Çalışmada donatı düzeninin etkisi irdelenirken demet donatı kavramı üzerinde yoğunlaşılmış olup, aynı çekme donatısı oranına sahip demet donatılı kesit ile tekil donatılı kesit arasında anlamlı bir farklılık gözlemlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, funded by the TÜBİTAK1001 project titled“Experimental Investigation of the Behavior of Reinforced Concrete Beams Under Bending Effect in Cold Weather (Winter)”, the effects of longitudinal reinforcement arrangement on the bending behavior of reinforced concrete beams were investigated both experimentally and numerically. In the design of the test specimens, 3 different designs were compared using 3 different design methods, including the regulations and the SAP2000 and RESPONSE2000 software. A total of 8 beam specimens, consisting of 3 different groups, were subjected to full-scale four-point bending tests. The load-deflection curves, energy dissipation capacities, ductility values, initial stiffness, bending stiffness, and secant stiffness of the test specimens were calculated. While investigating the effect of reinforcement arrangement, the concept of bundled reinforcement was focused on, and no significant difference was observed between the bundled reinforcement section and the single reinforcement section with the same tensile reinforcement ratio.