Soft graphs
Esnek graflar
- Tez No: 857067
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK KARAASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tez be¸s bölümden olu¸smaktadır. Birinci bölümde tezin gerekçesi ve literatür taraması sunulmaktadır. ˙Ikinci bölümde graflar ve esnek kümelerle ilgili bazı tanım ve teoremlere yer verilmi¸stir. Üçüncü bölümde esnek grafların tanımları ve ilgili kavramlar hakkında bazı tanımlar ve teoremler verilmi¸stir. Üçüncü bölümde, literatür ı¸sıgında esnek graflar ˘ arasında kartezyen çarpım, sınırlı çarpım, bile¸sim, birle¸stirme, sınırlı bile¸sim ve sınırlı birle¸stirme i¸slemleri gibi bazı i¸slemler sunulmu¸s ve esnek grafın tümleyeninin tanımı verilmi¸stir. Tezde verilen tanımlara ili¸skin örnekler türetilmi¸stir. Be¸sinci bölümde tezle ilgili sonuç ve önerilerine yer verilmi¸stir.
Özet (Çeviri)
There are five chapters in this thesis. The thesis inspiration and literature review are provided in the first chapter. In the second chapter, some related definitions and theorems related to graphs, and soft sets. In the third chapter, some definitions and theorems are given and definitions of soft graphs are related concepts. The definition of the complement of soft is provided in light of the literature in the fourth chapter, which also presents a number of operations between soft graphs, including the cartesian product, restricted product, composition, join, restricted composition, and restricted join operations. Examples related to the definitions given in the thesis were derived. In the fifth chapter, the conclusion of the thesis and recommendations are given.