Hareketli sistemlerin konut iç mekânlarında incelenmesi
Examination of movable systems in residential interior spaces
  1. Tez No: 857073
  2. Yazar: ZEYNEP TUTKUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM DEMİRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Doğada her şey sürekli değişir ve gelişir. Canlılar hayatta kalmak için bu değişimlere uyum sağlamalıdır. Mimarlık, temelde insan ihtiyaçlarına cevap veren bir meslek dalıdır ve insan hareketi, dönüşümü ve değişen ihtiyaçları göz önünde bulundurmalıdır. Geleneksel mimari, uzun yıllar barınma ihtiyaçlarına çözüm sunsa da toplumdaki değişimler ve bireysel tercihlerin çeşitlenmesi, konut tasarımına yeni bir perspektif getirmiştir. Artık konutlar, barınma alanları olmanın ötesine geçerek, kullanıcıların ihtiyaçlarına, yaşam tarzlarına ve değişen gereksinimlerine uyum sağlayabilen dinamik yaşam alanları haline gelmektedir. Bu evrimsel süreçte, hareketli mimari sistemler konut tasarımlarında etkin bir rol oynamaktadır. Hareketli tasarımları ele alan bu tez çalışmasının amacı, konutlarda insan hayatındaki farklı aktivite ve memnuniyet düzeylerine cevap veren hareketli iç mekân tasarımlarını incelemektir. Mimarlığın sürekli değişen insan hareketine, ihtiyaçlarına ve yaşam tarzlarına nasıl uyum sağlaması gerektiğine odaklanmaktadır. Konut tasarımında kullanılan hareketli mimari sistemlerin işlevsel ve estetik yönlerini vurgulayarak, bu sistemlerin konut tasarımına etkilerini, avantajlarını ve gelecekteki potansiyellerini kapsamlı bir şekilde incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk olarak giriş bölümünde çalışmanın amacı, kapsamı ve yöntemi açıklanmıştır. İkinci bölümde, hareket kavramı, mimari ile ilişkisi ve konut mekânlarında hareketin gerekliliği ele alınmış ve hareketli mimarlık uygulamalarında kullanılan kayma, dönme, daralma genişleme, açılıp kapanma, katlanma ve gerilme hareketi ile kontrol mekanizmaları incelenmiştir. Üçüncü bölümde, konut mekânlarında kullanılan iç mekân donatıları üzerinde durulmuş ve hareketli sistemler kullanılarak tasarlanan yirmi adet konut projesi incelenerek, sistemlerin zaman içindeki evrimini görmek amacıyla yapım tarihine göre sıralanmıştır. Sonuç bölümünde ise değerlendirmeler ve öneriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In nature, everything constantly changes and evolves. Living beings must adapt to these changes to survive. Architecture is fundamentally a profession that responds to human needs and should consider human movements, transformations, and evolving needs. While traditional architecture has provided solutions to housing needs for many years, societal changes and diversifying individual preferences have brought a new perspective to residential design. Homes are now evolving into dynamic living spaces beyond mere shelter, adapting to users' needs, lifestyles, and changing requirements. In this evolutionary process, mobile architectural systems are influential in residential designs. The aim of this thesis, which focuses on mobile designs, is to examine movable interior designs that respond to different levels of activity and satisfaction in human life within residences. It focuses on how architecture should adapt to the ever-changing human movements, needs, and lifestyles. By highlighting the functional and aesthetic aspects of mobile architectural systems used in residential design, the study aims to comprehensively examine these systems' impact, advantages, and future potential on housing design. The study consists of three main sections. Firstly, in the introduction, the study's purpose, scope, and methodology are explained, establishing the groundwork for the study. The second section discusses the concept of movement, its relationship with architecture, and the necessity of movement in residential spaces. Various movements, such as sliding, rotating, shrinking, expanding, opening and closing, folding, and stretching, as well as control mechanisms used in mobile architecture applications, are examined. The third section focuses on interior furnishings used in residential spaces, and twenty residential projects designed using movable systems are examined. These projects are arranged chronologically based on their construction dates to observe the evolution of the systems over time. The conclusion section includes evaluations and suggestions.