Evaluation of the effect of hypothyroidism on inflammatory cytokines stimulation associated with oxidative stress in Iraqi patients
Iraklı hastalarda hipotiroidizmin oksidatif stres ile ilişkili inflamatuar sitokin stimülasyonu üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi
- Tez No: 857083
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ NAWAL KHINTEEL JABBAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, hipotiroidizmin inflamatuar sitokinlerin uyarılması ve oksidatif stres ile ilişkisini değerlendirmeyi ve levotiroksinin hipotiroidizm tedavisindeki rolünü ve tiroid hormon düzeylerini normal seviyeye yükselterek bu yan etkileri hafifletmedeki etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. . Çalışma grupları iki grup hipotiroidi hastaları ve bir grup sağlıklı kişiler olmak üzere üç gruba ayrıldı. Birinci grup (G1) sağlıklı kişiler, ikinci grup (G2) doktorun talimatıyla levotiroksin tedavisi gören hipotiroidi hastaları, üçüncü grup (G3) ise tedavisi olmayan hipotiroidi hastaları ve hipotiroidi hastalarıydı. Hipotiroidizm tanısı yeni konuldu. Hastalığa tanı koymak veya teşhis koymak için numuneler alındı, serum alındı ve Tiroid Uyarıcı Hormon (TSH), tiroid hormonları Triiyodotironin (T3) ve Tiroksin (T4) testleri yapıldı. Hipotiroidizmle ilişkili hastaların lipit profilini değerlendirmek amacıyla trigliserit(TG), kolesterol(TC), düşük lipoprotein(LDL), yüksek yoğunluklu lipoprotein(HDL) ve çok düşük yoğunluklu lipoprotein(VLDL) analizleri yapıldı. Antioksidan durumu, Süperoksit dismutaz (SOD) ve Katalazın (CAT) belirlenmesinin yanı sıra Malondialdehit (MDA) ve Gelişmiş oksidasyon protein ürünleri (AOPP) gibi oksidatif stres biyobelirteçlerinin değerlendirilmesiyle değerlendirilmiştir. İnflamatuar sitokinler C-reaktif protein (CRP) ve Tümör nekroz faktörü alfa (TNF-α) düzeylerinin, hastalığın ilerlemesi ile ilişkisini değerlendirmek ve bu gruptaki bu biyokimyasal faktörlerin düzeylerini değiştirmede tedavinin rolünü tahmin etmek. Hipotiroidizm durumu için terapötik olarak levotiroksin alan hastalar.
Özet (Çeviri)
The current study aims to evaluate the relationship of hypothyroidism to the stimulation of inflammatory cytokines and oxidative stress and to study the role of levothyroxine as a treatment for hypothyroidism and its effect in alleviating these side effects by raising the levels of thyroid hormones to the normal level. The study groups were distributed into three groups, two groups for hypothyroidism patients and one for healthy people. The first group (G1) was for healthy people, the second group (G2) was for hypothyroidism patients with treatment of levothyroxine according to the doctor's instructions, and the third group (G3) was for hypothyroidism patients who were without treatment and those who are newly diagnosed with hypothyroidism. Samples were collected, serum was obtained and tests were conducted for Thyroid Stimulating Hormone (TSH), and thyroid hormones Triiodothyronine (T3), and Thyroxine (T4) to diagnose the disease or not. Analysis of triglycerides(TG), cholesterol(TC), low-lipoprotein(LDL), high-density lipoprotein(HDL), and very low-density lipoprotein(VLDL) were performed, to evaluate the lipid profile of patients related to hypothyroidism. Antioxidant status has been evaluated by determination of Superoxide dismutase (SOD) and Catalase (CAT) as well as assessment of oxidative stress biomarkers such as Malondialdehyde (MDA), and Advanced oxidation protein products (AOPP). Levels of inflammatory cytokines C-reactive protein (CRP), and Tumor necrosis factor alpha (TNF-α) to evaluate its relationship to the progression of disease, and estimate the role of treatment in changing the levels of these biochemical factors in the group of patients receiving levothyroxine as therapeutic for hypothyroidism state.