Investigation of hepatitis B virus essential genes and serum interleukin-6 levels in hepatitis B virus infection
Hepatit B virüs enfeksiyonunda, hepatit B virüsünün temel genlerinin ve serum interlökin-6 düzeylerinin araştırılması
  1. Tez No: 857084
  2. Yazar: ANWAR A ABDULKADHIM ABDULKADHIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞİNASİ AŞKAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ BALEEGH A KADHİM ALFATLAWI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) açıklamasına göre hepatit B, 2019 yılında tahminen 820.000 kişiyle insan ölümlerinin önde gelen nedenidir. Üstelik akut hepatit B'yi iyileştirecek aktif bir tedavi veya aşı mevcut değildir. Çalışma, hepatit B virüsü taşıyan hastaların, virüsle enfeksiyonunun şiddetini ölçerek, genetik tiplerini ve bunun için modern yöntemler kullanarak inflamatuar sitokin interlökin 6 üzerindeki etkisini belirleyerek durumlarını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışma grupları hepatit B virüsü ile enfekte hastalar ve sağlıklı kişiler olmak üzere iki gruba ayrıldı. Çalışmadaki sonuçlar, yaşlılarda enfeksiyon oranlarının daha yüksek olması nedeniyle hastaların viral yükünde de artış olduğunu göstermiştir. Kadınların sık plastik cerrahi ve doğum nedeniyle enfeksiyonlara erkeklere göre daha duyarlı olduğu, kırsal kesimde yaşayan hastaların hepatit B enfeksiyonuna şehirde yaşayanlara göre daha duyarlı olduğunu, çünkü kırsal kesimde yaşayanların aynı ailede kontamine aletlerin kullanımı ve aşı yaptırmadaki ihmal nedeniyle sağlık hizmetleri konusunda daha az bilinçli olduklarını gösterdi. Çalışma, hepatit B virüsü ile enfekte olan hastaların kanlarında daha yüksek miktarda IL-6 bulunduğunu ve ciddi enfeksiyon geçiren hastalarda bu oranın çok daha yüksek olduğunu ortaya çıkardı. 50 yaş üstü hastalarda ortalama IL-6 düzeyleri diğer gruplara göre daha yüksek olduğu gibi, kadınlarda da erkeklere göre daha yüksek olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
According to what was stated the World Health Organization (WHO), hepatitis B is the leading cause of people deaths with estimated rate 820 000 in 2019. Moreover, there is no active treatment or vaccine available to cure acute hepatitis B. Therefore, the current study aims to evaluate the condition of patients with hepatitis B virus by measuring the severity of their infection with the virus and determining its genetic types and its effect on the inflammatory cytokine interleukin 6 using modern methods for this. The study groups were distributed into two groups for patients infected with hepatitis B virus and the second group for healthy people.As well as the results in the study showed an increase in the viral load of patien, as infection rates among the elderly were higher than other age groups due to their lack of immunity and increased diseases.It has also been noted that women are more suscep-tible to infection than men due to frequent plastic surgery and childbirth. The results showed that patients who live in rural areas are more susceptible to infection with hepatitis B than those who live in the city because rural people are less aware of health care through the use of contaminated tools in the same family and negligence in taking vaccines. The inflammatory cytokine interleukin 6 plays an important role in the course of infection with hepatitis B virus. The study revealed that patients infected with the hepatitis B virus had higher amounts of IL-6 in their blood., and it is much greater in pa-tients suffering from severe infections. Mean levels of IL-6 were higher in patients aged over 50 years compared to the other groups, it was also noted that its levels in females were higher than in males.