Evaluation levels of endothelin-1, atrial natriuretic peptide, vascular endothelial growth factor and some biochemical variable in acute myocardial infarction patients
Akut miyokard infarktüslü hastalarda endotelin-1,atriyal natriüretik peptit, vasküler endotelyal büyüme faktörü ve bazı biyokimyasal değişkenlerin değerlendirilmesi düzeyleri
  1. Tez No: 857085
  2. Yazar: EIMEN ASSF AHMED AHMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ ADEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Miyokard enfarktüsü (MI), atardamarların iç duvarlarında plakların oluĢması sonucu kalbe giden kan akıĢının azalması ve oksijen yetersizliği nedeniyle kalp kaslarının hasar görmesi sonucu oluĢan kalp krizi olayı için kullanılan bir terimdir. Amaç: Akut mayokard enfarktüsü hastalarında Endotelin-1, Atriyal natriüretik peptid, Vasküler endotel büyüme faktörü düzeylerini bazı biyokimyasal belirteçlerle değerlendirmek. Bu çalıĢmanın sonuçları, yaĢ grubunun (61-70) diğer yaĢ grubuyla (> 70) (%33,33) karĢılaĢtırıldığında %36,67 gibi yüksek bir yüzde gösterdiğini, en az etkilenen hastaların ise 40-50 yaĢ grubunda (8,33) olduğunu gösterdi. Ayrıca mevcut çalıĢma, toplam 60 hastadan 44'ünün (%73,33) kentte, 16'sının (%26,67) kırsal kesimde olduğunu ve sonuç olarak yüksek oranın erkek 42 (%70) hasta olduğunu gösterdi. kalan 18'i (%30) kadındı. Endotelin-1 düzeyi, kontrol grubuyla (6,08 ± 0,7216 pg/ml) karĢılaĢtırıldığında hastalar arasında en yüksek seviyedeydi (11,46 ± 7,85 pg/ml) ve atriyal natriüretik peptidin düzeyi (26,62 ± 3,101 pg/ml) kontrol grubuyla karĢılaĢtırıldığında en yüksekti. kontrol grubunda (20,74±1,617ng/ml), hastalarda VEGF (98,71±33,54 pg/ml) ve kontrol grubunda (53,30±9,16 pg/ml) p değeri bulunurken tüm bu sonuçlar anlamlıydı, p değeri ( 0,001). ÇalıĢma, Troponin, miyoglobin ve kreatin kinaz seviyelerindeki artıĢla birlikte Endotelin-1, Atriyal natriüretik peptid ve Vasküler endotelyal büyüme faktörü seviyelerinin artmasının, Akut miyokard enfarktüsü tanısı için göstergeyi ifade ettiği sonucuna varmıĢtır. Bu çalıĢmada, akut miyokard enfarktüsü hastalarında troponin gibi kardiyak enzim düzeylerinin yüksek düzeyde yükseldiği (4,454 ± 9,907 ng/ml) kontrol grubuyla (0,004957 ± 0,00448 ng/ml) karĢılaĢtırıldığında P değeri < 0,001, sonuç iv anlamlıydı, AMI hastalarında miyoglobin düzeyleri de kontrol grubuyla (15,23 ± 4,446 ng/ml) karĢılaĢtırıldığında oldukça yüksekti (373,5 ± 279,23 ng/ml). P değeri < 0,001, diğer kardiyak enzim kreatin kinaz düzeyleri AMI hastalarında yükselmiĢti (7,662 ± 8,213) ng/ml) kontrol grubuyla karĢılaĢtırıldığında (1,072 ± 0,7191 ng/ml) ve P değeri < 0,001. Verilerimiz kan Ģekerinin kontrol grubuyla karĢılaĢtırıldığında (96.4 ± 9.02 mg/dl) anlamlı derecede yüksek (188.8 ± 97.43 mg/dl) olduğunu, anlamlı fark olduğunu (P değeri < 0.05) ve hastalarda kan üre seviyesinin anlamlı düzeyde olduğunu göstermektedir. (41,8 ± 19,6 mg/dl), kontrol grubuyla karĢılaĢtırıldığında (24,9 ± 5,01 mg/dl), hastaların kreatinin düzeyleri ise kontrol grubuyla (0,75 ± 0,38 mg/dl) karĢılaĢtırıldığında (0,94 ± 0,38 mg/dl) idi.
Özet (Çeviri)
Myocardial infarction (MI) is a term used for an event of heart attack which is due to formation of plaques in the interior walls of the arteries resulting in reduced blood flow to the heart and injuring heart muscles because of lack of oxygen supply.Objective:To Evaluate levels of Endothelin-1 ,Atrial natriuretic peptide,Vascular endothelial growth factor with some biochemical markers in patients of acute mayocardial infarction. In this study results showed the age group (61-70) years demonstrated a high percentage 36.67 % compared with other age group (> 70 ) years (33.33 %), while the least affected patients were in 40-50 years (8.33). Also the current study demonstrated highest rate patients were in urban 44 from the total patients 60, (73.33%) while in rural 16 (26.67%), as well as the result showed high rate from patients were male 42(70%) while the remaining 18(30%) were females. The level of endothelin-1 a highest among patients (11.46 ± 7.85 pg/ml), compared with control group (6.08 ± 0.7216 pg/ml), and tle level of atrial natriuretic peptide (26.62 ± 3.101pg/ml), compared with control group were (20.74 ± 1.617ng/ml), while VEGF in patients were (98.71 ± 33.54 pg/ml) and control group (53.30 ± 9.16 pg/ml) p-value, all these of the results were significant, p value (0.001). The study concluded that increase the levels of Endothelin-1, Atrial natriuretic peptide and Vascular endothelial growth factor. In present study showed that the levels of cardiac enzymes like troponin highly elevated in acute myocardial infarction patients were (4.454 ± 9.907 ng/ml) compared with control group (0.004957 ± 0.00448 ng/ml) P value < 0.001, the result was significant, and levels of myoglobin also highly elevated in AMI patients were (373.5 ± 279.23 ng/ml) compared with ii control group (15.23 ± 4.446 ng/ml) P value < 0.001, other cardiac enzyme creatine kinase levels elevated in AMI patients (7.662 ± 8.213 ng/ml ) compared with control group (1.072 ± 0.7191 ng/ml) and P value < 0.001. Our data shows that blood glucose was significant higher ( 188.8 ± 97.43 mg/dl), compared with control group ( 96.4 ± 9.02 mg/dl )with significant difference, (P value < 0.05), and level of blood urea in the patients were (41.8 ± 19.6 mg/dl) , compared with control group (24.9 ± 5.01 mg/dl), while levels of creatinine in patients were (0.94 ± 0.38 mg/dl) compared with control (0.75 ± 0.38 mg/dl).