Çocukluk çağı kafa travmalarında kan sodyum düzeylerinin mortalite ve prognoz ile ilişkisi
Çocukluk çaği kafa travmalarinda kan sodyum düzeylerinin mortalite ve prognoz ile ilişkisi
  1. Tez No: 857112
  2. Yazar: GUNEL NUSRATZADE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZİK YENER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Yapılan çalışmaya 90 hasta (59 erkek ,31 kadın) dahil edilmiştir.Hastaların değerlendirilmesinde ortalama GKS 9.424,35, ortalama PRISM 13,7813,44 ve ortalama VIS 15,5431,87 olarak saptanmıştır.İzlemde 7 hastaya (%7,8) diyebet ınsipitus(Dİ),3 hastaya(%3,3) Serebral tuz kaybı (STK) ve 8 hastaya(%8,9) Dİ+STK tanısı konularak tedavisi başlanmıştır.Anormal sodyum değerine yol açan patolojiler olan hastalarda olmayanlara göre GKS anlamlı ölçüde düşük(p=0,026) ,PRISM III skoru ise anlamlı ölçüde yüksek bulundu(p=0,016) .Sodyum anormalliği olan ve olmayan gruplar arasında hastane yatış süresi ve yoğun bakım yatış süresi bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır (p
Özet (Çeviri)
A total of 90 patients (M=59, F=31) were included in the study.The mean Glasgow Coma Scale (GCS) was determined to be 9,424,35,the mean PRISM(Pediatric Risk of Mortality) score was 13,7813,44 , and the mean VIS(Vasoactive -Inotropıc Score ) was 15,5431,87 for the evaluation of patients . During follow-up,treatment was initiated for 7 patients(7,8%) with diabetes insipidus (DI),3 patients (3,3%) with cerebral salt wasting syndrome(CSWS), and 8 patients (8,9%) with DI+CSWS diagnosis.İn patients with pathologies causing abnormal sodium levels, the GCS was significantly lower (p=0,026) and the PRISM III score was significantly higher(p=0,016) compared to those without such pathologies.Statistically significant differences were found in hospital stay and intensive care unıt stay between groups with and wıthout abnormal sodium levels (p=0,05).There were statistically significant differences in GCS and PRISM III scores between the surviving and deceased groups.İn the deceased group,the GCS was significantly lower(p=0,001), and the PRISM score was higher (p=0,001).Mortality was significantly higher in patients developing abnormal sodium levels (p=0,001).Logistic regression analysis revealed significant effects of GCS and PRISM scores on mortality.Each unıt increase in the Glasdow Coma Scale reduces the probability of mortality by 79,6%, while each unıt increase in the PRISM score increases the probability of mortality by 29,4%.Normal sodium levels were associated with an 80% reduction in the probability of mortality ,which was statistically significant (p=0,013).The effects of other variables were not statistically significant .