Investigation of the petrographic, mineralogical and geochemical composition of the coal from the current Muğla-Yatağan coalfield drilling data
Muğla-Yatağan kömür sahası güncel sondaj verilerinden kömürün petrografik, mineralojik ve jeokimyasal bileşiminin incelenmesi
  1. Tez No: 857123
  2. Yazar: BURCU ERECEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomik Jeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma, Muğla ilindeki Şahinler ve Bozüyük arasındaki yeni keşfedilen kömür sahasında bulunan B-22 sondajından alınan dört örneğin analiz edilerek değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Kaba analiz, nem, kül, uçucu madde, sabit karbon, kükürt içeriği ve ısıl değer gibi temel özelliklerini ortaya çıkarmaktadır. Yüksek kül içeriğine sahip olan bir örnek karbonlu bir kayaç olarak sınıflandırılmıştır. Maseral (organik bileşenler) ve reflektans ölçümleri sonucunda, yaygın huminite grubu maserallerin varlığını ortaya koyarken, inertinite ve liptinite maseralleri nadir olduğunu göstermektedir. Örnekler arasında mineral madde içeriği değişkenlik göstermektedir. Bu çalışma, karbonlu materyallerin yapısal özelliklerini değerlendirmek için bir örnek üzerinde mikro-Raman spektroskopisi yapılmıştır. Fusinit ve ulminit maserallerinin D1 ve G bant değerleri değerlendirildiğinde, sonuçlar önceki kömür spektrumları literatürü ile uyumludur. Bu durum, mikro-Raman spektroskopisinin düşük ranklı kömürleri incelemek için tamamlayıcı bir yöntem olarak potansiyelini göstermektedir. Özetle, çalışma kömür örneklerinin bileşimi ve karakteristikleri hakkında detaylı bilgiler sunmakta ve kapsamlı kömür karakterizasyonu için çoklu analitik tekniklerin kullanılmasının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The study focuses on analyzing four samples from the B-22 borehole core in a newly discovered coalfield in Muğla province. Proximate analysis reveals essential characteristics like moisture, ash, volatile matter, fixed carbon, sulfur content, and calorific values. One sample, due to its high ash content, is categorized as a carbonaceous rock rather than coal. Further analysis of macerals (organic components) and reflectance measurements highlights the presence of common huminite group macerals, while inertinite and liptinite macerals are found to be rare. The mineral content varies among the samples. The study employs micro-Raman spectroscopy on one sample to assess the structural properties of carbonaceous materials. By evaluating the D1 and G band values of fusinite and ulminite macerals, the results align with previous coal spectra literature. This suggests the potential of micro-Raman spectroscopy as a complementary method for studying low-rank coals. In essence, the study provides detailed insights into the composition and characteristics of the coal samples, emphasizing the importance of employing multiple analytical techniques for comprehensive coal characterization.