Özel sektörde yönetici kadınlar: Öznellik, toplumsal cinsiyet ve deneyim
Executive women in private sector: Subjectivity, gender and experience
- Tez No: 857139
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ŞİMŞEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 398
Özet
Türkiye'de özel sektörde yönetici olarak çalışan kadınların ait oldukları nesil, sınıf, statü ve eğitim düzeyine göre değişen, gündelik ve iş yaşamlarında karşılaştıkları iktidara karşı kendi iktidarlarının, diğer bireyler ile kurulan ilişkilerinin kadınlıklarını nasıl yeniden inşa ettiği tekil deneyimleri ve anlatıları üzerinden ele alınmıştır. Öznelliklerini inşa sürecinde aktif katılımları ile cam merdiveni tırmanan, cam tavanı aşan kadınların kariyer basamaklarında yaşadıkları, başarı tanımlamaları irdelenirken, iş yaşamlarının gündelik hayatta ev ve sosyal yaşamlarına nasıl yansıdığını anlayabilmek amaçlanmıştır. Bu bağlamda, yönetici kadınların iktidarı nasıl tanımladıkları ve onun dayattığı denetim ve zorluklarla başa çıkma strateji ve taktiklerini öğrenmek de çalışmanın amaçlarından olmuştur. Özel sektörde çalışan 21 yönetici kadının anlatı ve bireysel deneyimlerine odaklanan çalışma, feminist metodolojiye dayanan, anlatı analizi ile irdelenen nitel bir çalışma olarak tasarlanmıştır. Çalışan kadınlar, iş yaşamında karşılaştıkları zorluklar ve duygusal emek üzerine yapılan çalışmalardan farklı olarak, iktidar alanı olarak kabul edilen yöneticiliğin merkezinde olan kadınların başarı, iktidar algıları, diğer bireyler ile gündelik hayatlarındaki iletişim süreçleri, yaşam mücadelelerinde sınıfın etkisi ve bu anlatılar çerçevesinde statü, eğitim, kültür kıyaslamaları ile gündelik hayatta ev ve sosyal yaşamlarının diğer kadınlar ile nasıl ortaklıklar ve ayrışmaları dile getirdikleri de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study discusses how the womanhood of women executives in the private sector in Turkey is reconstructed by their own power deployed against the power they encounter in daily business life, which varies by women's generation, class, status and level of education; and by relationships established with other individuals through an analysis of the women's individual experiences and accounts. While the study examines the experiences of women who have climbed the glass staircase and broken through the glass ceiling through their active participation in the process of constructing their subjectivity and their definitions of success; it also aims to understand how their work life is reflected on their domestic and social lives. Another aim of the study is to reveal how women executives define power and their strategies and tactics for dealing with the surveillance and challenges imposed to them. The study focuses on the narratives of 21 women executives working in the private sector collected through semi-structured in-depth interviews and was designed as a qualitative study which is based on feminist methodology, applying narrative analysis to the collected qualitative data. Unlike previous studies on working women, the challenges these women experience in working life and emotional labor, this study focuses on women who are at the core of the executive level, which is considered a field of power and examines their understanding of success and power, processes of communication with other individuals in daily life, the role of class in their life struggle; as well as how their domestic and social lives reflect commonalities and differences with other women based on comparisons of status, educational level and culture expressed in their accounts.