Suriyeli çocukların entegrasyon düzeyleri: Bursa Yenişehir örneği
Integration of Syrian childs: Bursa Yenişehir samples
  1. Tez No: 857145
  2. Yazar: SUAT SEYİTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN ŞAHİN KÜTÜK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
İnsanlar farklı sebeplerden zaman zaman yaşadıkları yeri terk etmek zorunda kalabilmektedirler. Günümüzde yaşanan savaşlar da zorunlu olarak gerçekleşen büyük göç dalgalarını beraberinde getirmiştir. Zorunlu göçle bir başka ülkeye giden göçmenler geldikleri yerde ilk önce misafir olarak görülse de zamanla bunlar göç ettikleri yerde kalıcı hâle gelmektedirler. Bu ise yeni toplumla bütünleşmeye yönelik bir beklentinin oluşmasını beraberinde getirmektedir. Göç eden bireylerin farklı kültürel özelliklere sahip olması nedeniyle bu süreç oldukça uzun ve zorlu olabilmektedir. Göçmenler arasında yetişkinlerden ziyade çocukların entegrasyonu daha fazla önemsenmektedir. Çünkü çocuklar, o toplumun gelecekteki demografik yapısı için son derece önemlidirler. Suriye'den Türkiye'ye zorunlu göç ile gelen nüfusun içerisinde çocuk ve ergen sayısının oranı oldukça yüksektir. Gelecekte Suriyelilerin Türkiye'deki profillerini oluşturacak olan Suriyeli çocukların entegrasyonları, son derece önemli bir konudur. Bu çalışmada, ülkelerini terk edip Bursa'nın Yenişehir ilçesine yerleşen ve okula devam eden 7-17 yaş arasındaki Suriyeli çocukların sosyal entegrasyon düzeylerinin belirlenmesi ve bu düzeyi etkileyen değişkenlerin nicel yöntemle ortaya konması amaçlanmıştır. Bu kapsamda yüz elli Suriyeli çocuktan oluşan örneklemden toplanan verilerin analizi sonucunda, Suriyeli çocukların göreli olarak yapısal entegrasyon sağladıkları görülmüştür. Ancak eğitime dâhil olma düzeyinin hâlâ istenilir durumda olmadığı, bunun da yetersiz ekonomik kaynak ve toplumsal cinsiyet eşitsizliği ile ilişkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Suriyeli çocukların sosyal, kültürel ve kimliksel entegrasyon düzeyleri ise yapısal entegrasyona göre çok daha düşük olup beklenilenin altında bir seviyededir. Araştırmada Suriyeli çocukların entegrasyonları konusunda yeni politikalara ihtiyaç olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
People may have to leave the place they live from time to time for different reasons. Today's wars have also brought about large waves of migration. Although immigrants who go to another country through forced migration are first seen as guests, they eventually become permanent. This brings with it an expectation for integration with the new society. Since migrating individuals have different cultural characteristics, this process can be quite long and complicated. Among immigrants, children are among those whose integration is most important. Because their children are extremely important for the future demographic structure of that society. The proportion of children and adolescents among the population coming to Turkey through forced Syrian migration is quite high. The integration of Syrian children, who will form the profiles of Syrians in Turkey in the future, is an extremely important issue. In this study, it was aimed to determine the social integration levels of children between the ages of 7 and 17 who left their country as a result of migration and resided and attended school in the Yenişehir district of Bursa, and to reveal the variables affecting this level with a quantitative method. In this context, as a result of the analysis of the data collected from a sample of one hundred and fifty Syrian children, it was seen that Syrian children achieved relative structural integration. However, it has been concluded that the level of inclusion in education is still not desirable and that this is related to insufficient economic resources and gender inequality. The social, cultural and identity integration levels of Syrian children are much lower than structural integration and are at a level below expectations. In this context, the research concluded that new policies are needed regarding the integration of Syrian children.