Okul öncesi öğretmen adaylarının hareket etkinliklerine ilişkin görüşleri ve uygulamalarının incelenmesi
Examination of pre service early childhood teachers opinions and practices on movement activities
  1. Tez No: 857149
  2. Yazar: ESRA HENDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MENEKŞE BOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Motor gelişim, çocukların doğdukları andan itibaren dünyayı keşfedip nesnelerle ve kişilerle iletişime geçmelerini sağlar. Motor becerilerin erken yaşta edinilmesi, yetişkinlik döneminde aktif bir yaşama sahip olmak için önemlidir. Bu becerilerin erken çocukluk döneminde doğru öğrenilmesi, ilerleyen zamanlarda geliştirilecek karmaşık hareket becerilerinin temelini oluşturacaktır. Yapılan araştırmalar incelendiğinde çocukların temel hareket becerilerinin istenenden düşük olduğu görülmektedir. Çocukların eğitim sürecinde öğretmenlerin önemli bir rolü vardır. Hedeflenen kazanım ve göstergelere ulaşılması öğretmenlerin hazırladığı etkinlik planının niteliği ile doğrudan ilişkilidir. Bu bağlamda, kaliteli bir eğitim sağlamak için öğretmenlerin eğitim kalitesinin artırılması gerekmektedir. Bu araştırma okul öncesi öğretmen adaylarının hareket etkinliklerine, görüşlerine ve uygulamalarına ilişkin bilgiler sağlayacağından, öğretmenlerin lisans eğitimlerine ilişkin karar vericilere somut veriler sağlayacağı varsayılmaktadır. Bu araştırmada, okul öncesi öğretmen adaylarının hareket etkinliklerine ilişkin görüşleri ve uygulamaları incelenmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması benimsenmiştir. Çalışmaya Okul Öncesi Eğitimi Anabilim dalında okuyan 15 öğrenci katılmış, yedi öğretmen adayının etkinlik uygulama süreci gözlemlenmiştir. Çalışmanın verileri demografik bilgi formu, yarı yapılandırılmış görüşme formu ve etkinlik gözlem formu ile toplanmıştır. Verilerin analizinde betimsel ve içerik analiz yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre görüşmelerde yer verilen ifadelere uygulamalarda yer verilmediği görülmektedir. Öğretmen adaylarının çoğu kendisini hareket etkinliği planlama ve uygulamaya ilişkin yetkin hissetmediğini belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
From the moment they are born, children with motor development are able to explore the World and interact with others. Acquiring motor skills at an early age is important for having an active life in adulthood. Learning these skills correctly in early childhood will form the basis of complex movement skills to be developed in the future. When the research are examined, it is seen that the basic movement skills of children are lower than desired. Teachers have an important role in the educational process of children. Achieving the targeted gains and indicators is directly related to the quality of the activity plan prepared by the teachers. It is necessary to increase the quality of teachers' education in order to provide a quality education. Since this research provide information on the movement activities of pre-service early childhood educator, it is assumed that it provides concrete data to the decision makers regarding the undergraduate education of the teachers. In this study, the views and practices of pre-service early childhood teachers about movement activities are examined. Case study, one of the qualitative research methods, was adopted in this study. Fifteen students studying in the Department of Early Childhood Education have participated in study, and pre-service early childhood educators have been observed. The data of the study collected with demographic information form, interview form and activity observation form. Descriptive and content analysis methods have used in the analysis of data. The findings of the research show that most of the criteria stated in the interviews are not included in planning and implementing movement activities.