Yabancı dil ağırlıklı 5. sınıf ingilizce dersi öğretim programının CIPP modeline göre değerlendirilmesi
Evaluation of the foreign language intensive 5th grade english curriculum using the CIPP model
- Tez No: 868381
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP AKIN DEMİRCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Amaç: Bu araştırmada yabancı dil ağırlıklı 5. Sınıf İngilizce öğretim programının Stufflebeam'in CIPP program değerlendirme modeline göre değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Bu araştırmada karma yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda anket yöntemi ile veri toplanmıştır. Nitel boyutunda ise yarı-yapılandırılmış görüşme formu ile veri toplanmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda Yabancı Dil Ağırlıklı 5. Sınıf İngilizce öğretim programını kullanan 163 öğretmen; nitel boyutunda ise 12 öğretmen katılımcı olmuştur. Bu araştırmanın evreni Ankara ili ve ilçeleri ile sınırlı kalmıştır. Araştırmanın analizinde nicel veriler için SPSS programı kullanılmış ve verilerin frekans, yüzde, aritmetik ortalama ve standart sapmaları hesaplanmış ve analizler yorumlanmıştır. Nitel verilerin analizinde ise betimsel analiz kullanılmıştır. Bu araştırmada karma yöntem desenlerinden olan yakınsayan paralel desen kullanılmıştır. Her iki yöntemle toplanan veriler bağımsız bir şekilde analiz edilmiş ve sonrasında da beraber yorumlanmıştır. Bulgular: Bu araştırmada yapılan analizler sonucunda elde edilen CIPP program değerlendirme modelinin 4 alt boyutu olan bağlam, girdi, süreç ve ürün başlıkları altında sunulmuştur. Programın bağlam boyutundaki bulgularına bakıldığında öğretmenlerin programın öğrencilerin beklenti ve ihtiyaçlarına çoğunlukla cevap verdiğini, program amaçlarının açık bir şekilde belirtildiğini ve program içeriklerinin öğrencilerin hazır bulunuşluk seviyelerine çoğunlukla uyduğunu söyledikleri görülmüştür. Fakat programın seviyesinin bazı düşük hazır bulunuşluk seviyesindeki öğrenciler için sorun oluşturduğunu belirtmişlerdir. Ayrıca bazı okullardaki alt yapının programın uygulanmasına yine olumsuz etki ettiğini belirtmişlerdir. Programın girdi boyutundaki bulgulara bakıldığında ise öğretmenlerin genel olarak programdan memnun oldukları görülmüşse de materyallerle ilgili konularda sıkıntı yaşadıkları ortaya çıkmıştır. Öğretmenlerin çoğunluğunun x MEB'in program için bilgilendirme seminerlerini vermediğini ve programa uygun materyalleri okullara ulaştırmadığını söyledikleri elde edilmiştir. Programın süreç boyunda ise öğrencilerin derse genel olarak aktif bir şekilde katıldıkları, iş birliğine dayalı etkinliklerin yapıldığı, süreç içerisinde öğrencilerin öğrendiklerini uygulamaya dökebildikleri bulguları elde edilmiştir. Fakat olumsuz olarak sınıf mevcutlarının programın uygulama sürecinde problem oluşturduğu da belirtilmiştir. Programın ürün boyutunda elde edilen verilere bakıldığında ise öğrencilerin sene sonunda çoğunlukla hedeflenen seviyelere ulaştığı, dilin dört temel becerisinin de bazı aksilikler ortaya çıksa da genellikle ölçülebildiği fakat dört becerinin eşit düzeyde gelişmediği görülmüştür. Katılımcı öğretmenler programın daha iyi olabilmesi için programa uygun materyallerin okullara ulaştırılması gerektiğini, sınıf mevcutlarının azaltılması gerektiğini, programın diğer sınıflarda devamının olması gerektiğini ve okul alt yapılarının güçlendirilmesi gerektiğini belirtmişlerdir. Sonuç ve Öneriler: Araştırmada elde edilen sonuçlar olumlu ve olumsuz görüşler olarak özetlenebilir. Öğretmenlerin genel olarak programla ilgili olumlu görüşlere sahip oldukları görülmüştür. Programın öğretmenlere daha rahat hareket edebilme imkânı ve zamanı verdiği görülmüştür. Öğretmenler ayrıca programın öğrencilerin beklenti ve ihtiyaçlarına cevap verdiğini ve önceki programda zaman yetmediği için ihmal edilen konuşma ve dinleme becerilerine ilişkin daha çok etkinliğin yapıldığını belirtmişlerdir. Program içerisinde bulunan konuların ve program sürecinde uygulanan etkinliklerin öğrencilerin derse aktif katılımını desteklediği ve öğrencilerin süreç içerisinde öğrendiklerini uygulamaya dökebildikleri görülmüştür. Ayrıca program sonunda öğrencilerin dört temel dil becerisinin de gelişme gösterdiği belirtilmiştir. Programa ilişkin olumsuz görüşlere bakıldığında ise öğretmenlerin çoğuna programla ilgili bilgilendirme seminerlerinin verilmediği, programa uygun materyallerin öğretmenlere ulaştırılmadığı ve sınıf mevcutlarının programın uygulanması konusunda olumsuz etki yaptığı belirtilmiştir. Programın daha iyi olabilmesi için daha az mevcutlu sınıflarda uygulanması önerilmektedir. Ayrıca mutlaka programa uygun bir materyalin olması gerektiği ve programın devamlılığının olması gerektiği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aims to analyze the foreign language intensive 5th Grade English teaching program using Stufflebeam's CIPP program evaluation model. Method: A mixed-method approach was employed in this study. Quantitative data were collected through surveys in the quantitative aspect of the study. For the qualitative aspect, data were collected using a semi-structured interview form. In the quantitative dimension of the research, 163 teachers using the YDA 5th Grade English teaching program participated; in the qualitative dimension, 12 teachers participated. The universe of this research was limited to Ankara and its districts. In the analysis of the research, SPSS software was used for quantitative data, and frequencies, percentages, arithmetic means, standard deviations were calculated, and analyses were interpreted. Descriptive analysis was used for the analysis of qualitative data. The converging parallel design, one of the mixed methods designs, was used in this study. Data collected through both methods were analyzed independently and then interpreted together. Results: The findings of the analyses conducted in this study are presented under the four sub-dimensions of the CIPP program evaluation model: context, input, process, and product. Looking at the findings in the context dimension of the program, it was observed that teachers generally found that the program met the expectations and needs of students, the objectives of the program were clearly stated, and the contents of the program mostly suited the readiness levels of the students. However, it was noted that the level of the program posed a problem for some students with lower readiness levels. It was also mentioned that the infrastructure in some schools negatively affected the implementation of the program. Regarding the input dimension of the program, it was seen that teachers were generally satisfied with the program, but they experienced problems related to materials. The majority of teachers stated that the Ministry of Education did not provide xii informative seminars about the program and did not deliver materials suitable for the program to schools. In the process dimension, it was found that students generally participated actively in the class, collaborative activities were carried out, and students were able to apply what they learned during the process. However, it was negatively noted that class sizes created problems in the implementation process of the program. Looking at the data obtained in the product dimension, it was observed that students generally reached the targeted levels at the end of the year, the four basic language skills could generally be measured despite some difficulties, but the four skills did not develop equally. Participant teachers stated that to improve the program, materials suitable for the program should be delivered to schools, class sizes should be reduced, the program should continue in other grades, and school infrastructures should be strengthened. Conclusion and Suggestions: The results of the research can be summarized as positive and negative views. It was observed that teachers generally had positive views about the program. The program provided teachers with more flexibility and time. Teachers also mentioned that the program responded to students' expectations and needs and included more activities related to speaking and listening skills, which were neglected in the previous program due to time constraints. The topics in the program and the activities carried out during the program process supported the active participation of students in the class and enabled students to apply what they learned during the process. It was also indicated that students developed all four basic language skills by the end of the program. Looking at the negative views about the program, it was stated that most teachers did not receive informative seminars about the program, suitable materials for the program were not delivered to teachers, and class sizes negatively impacted the implementation of the program. For the program to be better, it is recommended to be implemented in classes with fewer students. It is also necessary to have materials suitable for the program and ensure the continuity of the program.