Yetişkinlik dönemindeki otizm spektrum bozukluğu olan bireylerin bağımsız yaşama katılımlarının desteklenmesine ilişkin görüşlerin belirlenmesi
Determining the opinions on supporting the independent living participation of individuals with autism spectrum disorder in adulthood
  1. Tez No: 857150
  2. Yazar: ELİF KARABULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAY OLÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Otizm Spektrum Bozukluğu Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmada yetişkinlik dönemindeki OSB olan bireylerin bağımsız yaşama katılımlarını sağlamak için hangi alanlarda, nasıl desteklenmeleri gerektiğinin belirlenmesine yönelik annelerin, öğretmenlerin, yöneticilerin, akademisyenlerin ve STK temsilcilerinin görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda nitel metodolojisi içinde betimleyici bir araştırma olarak tasarlanmış, veriler her bir katılımcı grubundan beş kişi olmak üzere toplam 25 katılımcı ile yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla toplanmıştır. Bulgular betimsel olarak analiz edilmiştir. Araştırmanın bulguları tüm paydaş gruplarının yetişkinlik dönemindeki OSB olan bireyler için eğitim programlarında ağırlıklı olarak iletişim becerileri, öz bakım becerileri, günlük yaşam becerileri ve sosyal becerilere yönelik amaçlara yer verildiğini bildirdiklerini, bu amaçları bağımsız yaşama katılım için uygun bulduklarını ancak bu becerilere ek olarak bu bireylere mesleki becerilerin kazandırılması gerektiğini düşündüklerini ortaya koymuştur. Bağımsız yaşamla ilişkili amaçların nasıl desteklenmesi gerektiğine yönelik görüşler incelendiğinde ise annelerin bu soruya ilişkin görüş bildirmedikleri; öğretmenler, yöneticiler ve akademisyenlerin bağımsız yaşamla ilişkili amaçların toplumsal ortamlarda, STK temsilcilerinin ise kurumlarda uygun fiziki koşullar sağlanarak ve bireysel özellikler dikkate alınarak desteklenmesi gerektiği yönünde görüş bildirdikleri görülmüştür. Ek olarak anne, öğretmen, yönetici, akademisyen ve STK temsilcileri yetişkinlik dönemindeki OSB olan bireylerin eğitimlerinde ortamdan, iş birliğinden, eğitim süresinden, verilen eğitimin yetersizliğinden, öğretmenlerden, gerekli becerilerin öğretilmemesinden kaynaklı sorunlar yaşandığını belirtmiş; bu sorunlara yönelik çözüm önerilerini eğitimin niteliğinin ve niceliğinin arttırılması, doğal ortamlarda daha uzun süreli eğitimler verilmesi, iş birliklerinin kurulması, yaşama merkezlerinin açılması, geçiş süreçlerinin planlanması, öğretmen eğitimlerinin düzenlenmesi, kurumların fiziki koşullarının iyileştirilmesi, yetişkinliğe yönelik müfredat oluşturulması olarak sıralamışlardır. Araştırmanın bulguları alanyazın bağlamında tartışılarak ileri araştırmalara ve uygulamaya yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aimed to understand how to support adults with autism spectrum disorder (ASD) in living independently. Interviews were conducted with 25 participants, including mothers, teachers, administrators, academics, and representatives of non-governmental organizations (NGOs). They all agreed that education programs for ASD in adulthood should prioritize communication, self-care, daily living, and social skills, alongside vocational training. Some believed support should be integrated into society, while others suggested improving physical conditions in institutions. Issues in ASD in adulthood education were identified, such as lack of collaboration, short education periods, and inadequate teaching of prioritized skills. Solutions proposed included enhancing education quality, providing longer and more natural education settings, and better transition planning into adulthood. In summary, stakeholders emphasized the importance of comprehensive education for ASD in adulthood, covering essential life skills and vocational training. They also highlighted the need for social integration and improved institutional support. Addressing existing challenges through better education quality and planning for transition can lead to support that is more effective for ASD in adulthood in achieving independent living goals.