Küresel kamusal mal olarak doğanın korunması: Borç-doğa takaslarının analizi
Conservation of nature as a global public good: Analysis of debt-for- nature swaps
  1. Tez No: 857173
  2. Yazar: EBRU BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA UMUR TOSUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmanın amacı, Antroposen çağının doğal çevre üzerindeki etkilerini incelemek ve bu etkileri küresel kamusal malların korunması bağlamında değerlendirmektir. Antroposen döneminin getirdiği çevresel zorluklar bir müşterek niteliğindeki doğanın karşı karşıya olduğu tehditlerin kökleşmesine neden olmuş ve yeni finansal çözüm yollarının türetilmesi bir zorunluluk halini almıştır. Borç-doğa takası, bu çözüm yollarından biridir. İlgili çerçevede tezin uygulama bölümünde En Küçük Kareler ve Lojistik Regresyon yöntemleri aracılığıyla 1990-2020 yılları arasındaki borç-doğa takası anlaşmalarının yönelimi incelenmiştir. Ek olarak, çeşitli ülke gruplarının borç-doğa takaslarına etkileri analiz edilmiş ve bu bağlamda takas anlaşmaların evrimi irdelenmiştir. Bulgular, borç-doğa takaslarının sürdürülebilir çevre yönetimi için potansiyel bir araç olduğunu ve ancak etkin bir şekilde uygulanabilmesi için çeşitli faktörlerin dikkate alınması gerektiğini işaret etmektedir. Ayrıca farklı ekonomik yapıya sahip ülkelerin takas anlaşmalarına ayrıksı şekilde tepki verdikleri gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to examine the impacts of the Anthropocene epoch on the natural environment and to evaluate these impacts within the context of the preservation of global public goods. The environmental challenges brought about by the Anthropocene era have led to the entrenchment of threats faced by nature, which possesses a commons characteristic, necessitating the derivation of new financial solutions. Debt-for-nature swaps represent one such solution. Within the relevant framework, the practical section of the thesis investigates the orientation of debt-for-nature swap agreements between 1990 and 2020 through the use of Ordinary Least Squares and Logistic Regression methods. Additionally, the impacts of various country groups on debt-for-nature swaps have been analysed, and in this context, the evolution of swap agreements has been scrutinized. Findings indicate that debt-for-nature swaps are a potential tool for sustainable environmental management, yet their effective implementation requires consideration of various factors. It has also been observed that countries with different economic structures respond distinctively to swap agreements.