Hukuki boyutuyla akıllı sözleşmeler
Smart contracts with legal dimension
- Tez No: 857174
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA ZORLUOĞLU YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Blokzinciri teknolojisi ile günümüzde yaygınlaşmaya başlayan akıllı sözleşmeler esasında bir bilgisayar kodudur. Programlama dilinde önceden belirlenen şartların gerçekleşmesiyle birlikte öngörülmüş olan edim akıllı sözleşme tarafından otomatik olarak ifa edilir. Borçlar hukuku kuralları çerçevesinde akıllı sözleşmelerin hukuki niteliğine ilişkin farklı görüşler bulunmaktadır. Doktrindeki birtakım görüşler akıllı sözleşmelerin, sadece edimin ifasını kolaylaştıran icra yöntemi olduğunu savunmaktayken aksi görüş akıllı sözleşmelerin hukuki bağlayıcılığa sahip olan bir sözleşme olduğunu belirtmektedir. Bu noktada, akıllı sözleşmelerin borçlar hukuku kapsamında ve geleneksel sözleşme ile karşılaştırılarak incelenmesi çalışmanın temel konusunu oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Smart contracts, which have become widespread today with blockchain technology, are essentially a computer code. Upon the fulfillment of the conditions determined in advance in the programming language, the performance stipulated is automatically performed by the smart contract. Within the framework of the rules of the law of obligations, there are different opinions regarding the legal nature of smart contracts. While some opinions in the doctrine argue that smart contracts are only an execution method that facilitates the performance of the obligation, the opposite opinion states that smart contracts are legally binding contracts. At this point, the examination of smart contracts within the scope of the law of obligations and in comparison with the traditional contract constitutes the main subject of the study.