Göğüs cerrahisi sonrası hastaların bilinçli farkındalık düzeylerinin bakım memnuniyetine etkisi
The effect of conscious awareness levels of patients after thoracic surgery on care satisfaction
- Tez No: 857192
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA BÜLBÜLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Cerrahisi, Thoracic Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş: Göğüs cerrahisi sırasında ve sonrasında hastaların bilinçli farkındalık düzeylerinin bakımdan duydukları memnuniyeti nasıl etkilediğinin araştırılması hayati bir çabadır. Bilinçli farkındalık ile bakım memnuniyeti arasındaki etkileşimi anlama arayışı, titiz araştırma, dikkatli analiz ve sağlık hizmeti sunumunun kalitesini artırma kararlılığını gerektiren bir çabadır. Amaç: Bu çalışmada göğüs cerrahisi geçirmiş hastaların bilinçli farkındalık düzeyleri ve bakım memnuniyetinin incelenmesi amaçlandı. Yöntem: Çalışmamız tanımlayıcı ve kesitsel türdedir. Çalışmamız Türkiye'nin Batısında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde yapıldı. Örneklem seçiminde amaçlı örnekleme yöntemi kullanıldı. G*Power-3.1.9.2 software ile örneklem sayısı hesapladık. Bunun için 0.05 hata payı ve %95 güven aralığını temel aldık ve güç analizi sonrası 160 hastanın çalışmaya dahil edilmesi gerektiğini saptadık. Çalışmanın örneklemini 200 göğüs cerrahisi geçirmiş kişiler oluşturdu. Bu çalışmanın verileri araştırmacılar tarafından 10 Ağustos ile 30 Kasım 2023 tarih aralığında yapıldı. Veri toplamada kişisel bilgi formu, Bilinçli Farkındalık Ölçeği ve Newcastle Bakım Memnuniyeti Ölçeği kullanıldı. Bulgular: Bakım memnuniyet ölçeği ortalaması 72,64±14,90 olup, bilinçli farkındalık ölçeği geneli ortalaması ise 53,21±17,39 olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Exploring the impact of patients' conscious awareness levels during and after breast surgery on their satisfaction with care is crucial. This endeavor demands meticulous research and analysis, aiming to enhance the quality of healthcare service delivery. Objective: The study aimed to examine the levels of conscious awareness and care satisfaction among patients who underwent breast surgery. Method: The study, descriptive and cross-sectional in nature, was conducted at the Istanbul University Faculty of Medicine Hospital in Western Turkey. Purposeful sampling was used for sample selection. The sample size was calculated using G*Power-3.1.9.2 software, based on a 0.05 margin of error and a 95% confidence interval, leading to the inclusion of 160 patients. The study sample comprised 200 individuals who had undergone breast surgery. Data collection, conducted by researchers between August 10 and November 30, 2023, utilized a personal information form, the Conscious Awareness Scale, and the Newcastle Care Satisfaction Scale. Results: The mean score on the care satisfaction scale was 72.64±14.90, while the overall mean score on the conscious awareness scale was 53.21±17.39.