Bisiklet kadrosu tasarımı, imalat süreçleri ile malzeme türleri ve kadro tasarımının ekserji değişimine etkisi
Bicycle frame design, manufacturing processes and the effect of material types and frame design on exergy change
  1. Tez No: 857193
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA TANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Mühendislik Bilimleri, Spor, Energy, Engineering Sciences, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma, spor ve mühendislik disiplinlerinin bir araya gelmesiyle ortaya çıkan spor teknolojilerinin kapsamını içermektedir. Spor teknolojileri lisansüstü programı ülkemizde disiplinler arası yeni bir çalışma alanıdır. Bu bağlamda ülkemizde spor ile makine mühendisliği disiplinlerini bir araya getiren bir çalışma yapılmıştır. Disiplinler arası böyle bir beceri sayesinde spor teknolojileri alanında ilerleme kaydedilmesi hedeflendi. Mühendislikte farklı dallar gelişip mühendisler uzmanlaşmakta, bu sayede belirli bir alanda ortaya çıkan temel gereksinimler uzman bireyler tarafından ele alınmaktadır. Böylece yeni tekniklerin kullanılmasıyla ilgili alanda araştırmaları geliştirebilir. Ekserji bu anlamda incelemiş bir konu olup sporda enerjiden sıkça bahsedilmekte fakat ekserji (iş potansiyeli, yararlı iş) nispeten daha az incelenmektedir. Çalışmada tasarımı iyileştirilen kadronun, sürücünün enerji-ekserji değişimlerine olan etkisi fiziksel durumlar için belirlenmiştir. Bisiklet kadrosunda meydana gelen 1 [kg]'lık değişimin 6 [J/min]'luk bir enerji farkı oluşturduğu ve yararlı iş potansiyeli meydana getirdiği görülmüştür. Birey ve sporcu için oldukça önemli olan enerjinin verimli kullanımının sağlanması amaçlandı. Bu çalışma ileride makine mühendisliği ile spor teknolojilerinin az bilinen ve incelenen kısımlarına örnek teşkil etme, model olma yönünden öncü olacaktır ve spor alanına katkılar sunacaktır.
Özet (Çeviri)
This study includes the scope of sports technologies that emerged with the combination of sports and engineering disciplines. Sports technologies graduate programme is a new interdisciplinary field of study in our country. In this context, a study that brings together sports and mechanical engineering disciplines has been carried out in our country. Thanks to such an interdisciplinary skill, it was aimed to make progress in the field of sports technologies. In engineering, different branches develop and engineers specialize, so that the basic requirements arising in a particular field are handled by expert individuals. Thus, the use of new techniques can improve research in the relevant field. Exergy is a subject that has been examined in this sense and energy is frequently mentioned in sports, but exergy (work potential, useful work) is relatively less examined. In this study, the effect of the improved design of the frame on the rider's energy-exergy changes was determined for physical conditions. It has been observed that a change of 1 [kg] in the bicycle frame creates an energy difference of 6 [J/min] and a useful work potential. It was aimed to ensure the efficient use of energy, which is very important for the individual and the athlete. This study will be a pioneer in terms of being an example and model for the little known and examined parts of mechanical engineering and sports technologies in the future and will contribute to the field of sports.