Akciğer kanseri nedeniyle ameliyat olan hastalarda konfor düzeyi ve konforu etkileyen faktörler
Comfort level and factor affecting comfort level of patients who had surgery for lung cancer
- Tez No: 623162
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AZİME KARAKOÇ KUMSAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Araştırma akciğer kanseri nedeniyle ameliyat olan hastaların konfor düzeyleri ile konforu etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel türdeki bu araştırma Haziran– Eylül 2019 tarihleri arasında, İstanbul Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi'nde akciğer kanseri nedeniyle ameliyat olan; bilinci açık, iletişim kurabilen, araştırmaya katılmayı kabul eden 185 hasta ile yapıldı. Veriler Hasta Tanılama Formu, Numerik Ağrı Skalası,Numerik Bulantı Skalası ve Perianestezi Konfor Ölçeği kullanılarak yüz yüze görüşme yöntemiyle toplandı. Verilerin analizlerinde ortalama, standart sapma, t-testi, Pearson korelasyon analizi, Tek yönlü (One way) Anova testi, Anova testi sonrasında farklılıkları belirlemek üzere tamamlayıcı post-hoc analizi olarak Scheffe testi kullanıldı. p 0.05 değeri istatiksel olarak anlamlı kabul edildi. Bulgular: Araştırmaya katılan hastaların yaş ortalamasının 58.87±12.01 olduğu, %70.3'inin erkek, %91.4'ünün evli, %70.8'inin ortaokul ve altı, %85.4'ünün çalışmadığı, %33.0'ünün sigara içtiği, %48.6'sının 1-10 yıl sigara içme öyküsü olduğu belirlendi. Hastaların, %81.1'inin ameliyat öncesi eğitim aldığı, %76'sının hemşireden, %86'sının ise doktordan eğitim aldıkları belirlendi. Hastaların ameliyat sonrası“ Perianestezi Konfor Ölçeği”puan ortalaması 4.55±0.71 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: The study was performed to determine the comfort level and factor affecting comfort in patient undergoing surgery for lung cancer. Methods: This descriptive and cross-sectional study was conducted with 185 patient who had surgery for lung cancer, who were consicous, who were able to communicateand, who accepted to participate in the study. The study was performed in İstanbul Yedikule Thoracic Diseases and Thoracic Surgery Training Research Hospital, between June And September 2019. The data of the study were collected by face to face interview using The patient İdentification Form, Numerical Pain Scale, Nausea Scale and Perianesthesia Comfort Questionnaire. Statical analyses were performed using mean, standard deviation, t-test, Pearson correlation analysis and One way ANOWA test. Scheffe test was used as a complementery post-hoc analysis to determine the difference after the ANOWA test.