Turistlerin çevresel tutumlarının iklim değişikliğine davranışsal uyum niyetleri ve yeşil inovasyon davranışları üzerindeki etkisi
The effect of tourists' environmental attitudes on behavioral adaptation intentions to climate change and green innovation behaviors
- Tez No: 857211
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM IŞIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
İklim değişikliği farkındalığı arttıkça, turizm endüstrisinde yer alan paydaşların iklim değişikliğine uyum konusundaki algıları ve eğilimleri de giderek dikkat çeken bir araştırma konusu olmaya başlamıştır. Bu noktadan hareketle bu çalışmada, turizm paydaşları arasında yer alan kış turistlerinin iklim değişikliğine davranışsal uyum niyetleri ve yeşil inovasyon davranışını benimsemelerini etkileyen çeşitli değişkenler arasında yapısal ilişkiler kurularak bir model oluşturulmuştur. Bu modelin oluşturulmasında, Planlı Davranış Teorisi ve Koruma Motivasyon Teorisi temel alınmıştır. Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine de katkı sağlaması bakımından önemli görülen bu çalışmada, Erzurum ili Palandöken Kayak Merkezini ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin iklim değişikliğine yönelik algılarının tespit edilmesi ve bu algıları doğrultusunda oluşturdukları çevresel tutumlarının iklim değişikliğine davranışsal uyum niyetleri ve yeşil inovasyon davranışları üzerindeki etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda, Palandöken Kayak Merkezini ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerden elde edilen 255 adet anket formu üzerinden SPSS 23 ve AMOS 24 paket programları kullanılarak çeşitli analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
As awareness of climate change increases, the perceptions and tendencies of stakeholders in the tourism industry regarding climate change adaptation have become a research topic of growing interest. Based on this point, this study aims to establish a model by establishing structural relationships among various variables that influence the behavioral adaptation intentions to climate change and the adoption of green innovation behavior among winter tourists, who are stakeholders in the tourism sector. The Theory of Planned Behavior and the Conservation Motivation Theory are the foundations for constructing this model. This study, considered important for contributing to the United Nations Sustainable Development Goals, aims to identify the perceptions of domestic and foreign tourists visiting the Palandöken Ski Center in the Erzurum province regarding climate change and determine the impact of their environmental attitudes, formed based on these perceptions, on their behavioral adaptation intentions to climate change and green innovation behavior. In this context, various analyses were conducted using 255 survey forms obtained from domestic and foreign tourists visiting the Palandöken Ski Center, using SPSS 23 and AMOS 24 software packages.