Denizli buldan göğüs hastalıkları hastanesi evde bakım birimine kayıtlı hastalara sunulan hizmetlerin değerlendirilmesi
Evaluation of the services provided to patients registered to the home care unit of Denizli buldan chest diseases hospital
  1. Tez No: 857248
  2. Yazar: MUSTAFA ÇELİKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKAY BAŞAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Giriş ve Amaç: Günümüzde ortalama hayat süresinin uzayışı, medikal desteklere gereksinimi olan yaşlı nüfusun artışı, tıp ve teknoloji alanındaki gelişmelerin sağlık hizmetlerinin çoğunluğunun evde sunulmasına imkan tanıması gibi birçok faktör evde sağlık hizmetlerinin ehemmiyetini artırmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)'ne göre evde bakım; informal ve formal bakım veren kişiler aracılığıyla ev ortamında bakım hizmetinin sunulması olarak tanımlanmıştır. Evde bakım hizmetleri hakkında en yaygın görüş ''hastaların bağımsızlığını sağlamak, yaşam kalitesini iyileştirmek ve devamlılığını sağlamak için güzel bir çözüm yolu olmasıdır.'' Biz bu çalışmamızda bir evde bakım birimine kayıtlı olan hastalara sunulan hizmetleri ve hastaların sosyodemografik ve klinik özelliklerini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı, kesitsel nitelikte olan bu çalışma 2022 senesi içerisinde Denizli Buldan Göğüs Hastalıkları Hastanesi Evde Bakım Birimi'ne kayıtlı olup birimimizden herhangi bir sağlık hizmeti alan ve çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 141 kişi ile yapılmıştır. Araştırmanın verileri, elektronik ortamdan ve ''hasta ve hekim değerlendirme formlarından'' faydalanılarak toplanmıştır. Çalışmamızdaki sorular, hastaların sosyodemografik ve klinik özellikleri ve hastalara sunulan hizmetler olmak üzere 2 kısımdan oluşmaktadır. Hasta dosyalarında bulunan Barthel Günlük Yaşam Aktiviteleri İndeksi anket formları da çalışmamıza dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Today, many factors such as the prolongation of the average life expectancy, the increase in the elderly population in need of medical support, the developments in the field of medicine and technology, allowing the majority of health services to be provided at home, increase the importance of home health services. İn accordance with the World Health Organization (WHO), home care; It is defined as the provision of care services in the home environment through informal and formal caregivers. The most common opinion about home care services is“it is a good solution to ensure the independence of patients, improve their quality of life and ensure their continuity.”In this study, we intended to appraise the services provided to patients registered in a home care unit and the sociodemographic and clinical properties of the patients. Material and Method: This descriptive, cross-sectional study was conducted with 141 people who were registered in Denizli Buldan Chest Diseases Hospital Home Care Unit in 2022 and received any health service from our unit and met the inclusion criteria. The data of the study were gathered by using electronic media and“patient and physician evaluation forms”. The questions in our study consist of 2 parts, namely the sociodemographic and clinical properties of the patients and the services provided to the patients. Barthel Activities of Daily Living Index questionnaire forms in the patient files were also included in our study.