Sigara içen ve içmeyen periodontitis hastalarında cerrahisiz periodontal tedaviye ek omega-3 kullanılmasının klinik parametrelere olan etkilerinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of adjunct omega-3 usage to non-surgical periodontal treatment on clinical parameters in periodontitis patients who smoke and those who do not smoke: a retrospective study
- Tez No: 857273
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAĞLAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Giriş ve Amaç: Bu klinik çalışmanın amacı sigara içen ve içmeyen periodontitis hastalarında cerrahisiz tedaviye ek olarak uygulanan omega-3 kullanılmasının klinik parametreler üzerine etkinliğinin retrospektif olarak araştırılmasıdır. Materyal-Metot: Toplam 4 farklı çalışma grubu tasarlanarak çalışma için Katip Çelebi Üniversitesi Periodontoloji Anabilim Dalı Kliniği'nde tedavisi tamamlanmış ve Prof. Dr. Mehmet Sağlam tarafından takip edilmiş olan 80 hastanın klinik verileri incelendi. Sistemik olarak sağlıklı, günlük 10'dan fazla sigara içen veya hiç sigara kullanmamakta olan hastaların verileri tarandı. Test gruplarına; cerrahisiz tedavi sırasında omega-3 kullanımı uygulanan sigara içmeyen (T1) ve içen (T2) 20 şer hasta dahil edildi. Kontrol gruplarına ; cerrahisiz periodontal tedavisi sırasında herhangi bir konak modülasyonu uygulanmayan sigara içmeyen (K1) ve içen (K2) 20 şer hasta dahil edildi. Hastaların plak indeksi (Pİ), gingival indeksi (Gİ), sondlamada kanama indeksi (SK), sondlama cep derinliği (SCD), klinik ataşman seviyesi (KAS) kayıtlarını içeren klinik periodontal verileri tedaviden önce ve tedavi sonrası 1. Ve 3. ayda olmak üzere farklı zaman dilimlerinde incelendi. Bulgular: Tüm klinik parametreler tedaviden sonra başlangıca göre tüm gruplar için GI,SK,PI,SCD ve KAS parametrelerinde 3. ayda başlangıca göre anlamlı derecede iyileşme görülmüştür. (p0.05). Sonuç: Özellikle hastalık ilerleme hızının yüksek olduğu ve sigara kullanımı gibi risk faktörlerinin bulunduğu hastalarda, periodontal tedaviye olan kötü yanıtı azaltabildiği için anti-enflamatuar, anti-oksidan ve anti bakteriyel faydalar gösterebilen omega-3 takviyesi cerrahisiz periodontal tedaviye ek olarak önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Introduction : The aim of this clinical study is to retrospectively investigate the effectiveness of using omega-3 as an adjunct to non-surgical treatment in periodontitis patients who smoke and those who do not smoke, on clinical parameters. Material and Methods: A total of 80 patients whose treatment was completed at the Katip Çelebi University Department of Periodontology Clinic and who were followed by Prof. Dr. Mehmet Sağlam were examined for clinical data. Data of systemically healthy patients who smoke more than 10 cigarettes a day or have never smoked were screened. For the test groups, 20 non-smokers (T1) and 20 smokers (T2) who used omega-3 during non-surgical treatment were included. For the control groups, 20 non-smokers (K1) and 20 smokers (K2) who did not receive any host modulation during non-surgical periodontal treatment were included. Clinical periodontal data including plaque index (PI), gingival index (GI), bleeding on probing index (BOP), probing pocket depth (PPD), and clinical attachment level (CAL) records of the patients were examined at different time intervals, before treatment, and at 1st and 3rd months after treatment. Results: Significant improvements in GI, BOP, PI, PPD, and CAL parameters at 3 months compared to baseline were observed for all groups after treatment (p < 0.001). In the smoking control group, GI, BOP, PI, PPD, and CAL values showed significantly worse improvement compared to all other groups (p < 0.001). In the non-smoking T1 group, the amounts of improvement in moderate and deep pockets were significantly higher compared to other groups (p < 0.001). In the smoking T2 test group, the amounts of improvement in deep pockets at the 3rd month were similar to the non-smoking K1 control group (p > 0.05). Conclusion: Especially in patients with high disease progression rates and risk factors such as smoking, omega-3 supplementation, which can reduce the poor response to periodontal treatment and demonstrate anti-inflammatory, antioxidant, and antibacterial benefits, can be recommended as an adjunct to non-surgical periodontal treatment.