Sigara içen ve içmeyen kronik periodontitisli bireylerde cerrahisiz periodontal tedaviye ek olarak diyod lazer ile dekontaminasyon işleminin klinik parametreler ve dişeti oluğu sıvısı tnf-α ve ıl-8 düzeyleri üzerine etkisi
The effect of non-surgical periodontal theraphy and adjunctive use of diode laser decontamination on clinical parametres and gingival creviculer fluid tnf-α and il-8 levels in smokers and non-smokers with chronic periodontitis.
  1. Tez No: 422843
  2. Yazar: BUKET KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHTİKAR GÜRSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı, sigara içen ve içmeyen kronik periodontitis hastalarında cerrahi olmayan periodontal tedaviye ek olarak diyod lazer kullanımının, hastaların klinik periodontal parametreleri ve dişeti oluğu sıvısı (DOS) IL-8 ve TNF-α düzeylerine etkisini incelemek ve grupları birbiri ile kıyaslamaktır. Çalışma grubu kronik periodontitis teşhisi konulmuş, 15 sigara içen ve 15 sigara içmeyen, sistemik olarak sağlıklı, 30 gönüllüden (17 erkek, 13 bayan) oluşturuldu. Periodontal tedavi öncesinde sondlama cep derinliği (SCD), klinik ataçman seviyesi (KAS), plak indeksi (Pİ), gingival indeks (Gİ) skorları ve sondlamada kanama (SK) yüzdeleri kaydedildi ve başlangıç DOS örneklemeleri yapıldı. Çalışmaya katılan her hastaya diştaşı temizliği yapılıp, oral hijyen eğitimi verildi. Daha sonra kök yüzeyi düzleştirmesi işlemi uygulandı ve aynı seans test bölgelerine lazer yapıldı. Tedaviden sonra 1. ve 3. aylarda klinik periodontal ölçümler ve DOS örneklemeleri tekrarlandı. IL-8DOS, TNF-αDOS düzeyleri ELISA yöntemi ile belirlendi. Yapılan istatistiksel analizler sonucu tüm tedavi gruplarında, 3. ay sonunda tüm klinik parametrelerde ve IL-8 konsantrasyon ortalamaları dışında tüm biyokimyasal parametrelerde istatistiksel olarak anlamlı bir azalma görüldü (p0.05). Tüm tedavi gruplarında, başlangıç-3.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of diode laser application in addition to non-surgical periodontal treatment on the clinical periodontal parameters of the patients and the IL-8 and TNF-α levels in the gingival crevicular fluid (GCF) in smokers and non-smokers with chronic periodontitis and to compare the groups with each other. The study group was consisted of 15 smokers and 15 non-smokers systemically healthy 30 volunteers (17 male, 13 female) who had been diagnosed with chronic periodontitis. Prior to periodontal treatment, probing depth (PD), clinical attachment level (CAL), plaque index (PI), gingival index scores (GI) and the percentages of bleeding on probing (BOP) were recorded and baseline GCF sampling was performed. Scaling was performed and oral hygiene instructions were given to all participants. Subsequently, root planning procedure was applied and at same seance laser was performed to the test groups. After the treatment, clinical periodontal measurements and GCF samplings were repeated on the 1st and 3rd months. The GCF levels of IL-8 and TNF-α were determined by ELISA method. Statistical analysis of data revealed that all clinical parameters and all biochemical parameters except IL-8 concentration averages showed statistically significant reduction in all treatment groups at the end of the 3rd month (p0.05).