Sigara içen şiddetli periodontitis hastalarında cerrahisiz periodontal tedaviye destek olarak diyot lazer uygulamasının periodontal ve biyokimyasal parametreler üzerine etkisinin değerlendirilmesi
The effect of diode laser application on periodontal and biochemical parameters as an adjunctive for non-surgical periodontal treatment in smokers
- Tez No: 952075
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEFA AYDINDOĞAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tez projesinde cerrahisiz periodontal tedaviye destek olarak diyot lazerle dekontaminasyon uygulamasının periodontitis tedavisi üzerindeki klinik ve biyokimyasal etkileri değerlendirildi. Bu çalışmaya periodontitis evre III derece C teşhisi konulmuş 69 birey ve periodontal klinik sağlıklı 24 birey olmak üzere, toplam 93 birey dahil edildi. Çalışma grupları; yalnızca kök-yüzey düzleştirmesi (KYD) uygulanan periodontitis grubu (sigara içen; n=18, sigara içmeyen; n=18), KYD' ye ek diyot lazer uygulanan periodontitis grubu (sigara içen; n=16, sigara içmeyen; n=17) ve periodontal klinik sağlık grubu (sigara içen; n=11, sigara içmeyen; n=13) olarak sınıflandırıldı. KYD tüm ağız dezenfeksiyon yöntemiyle tek seansta uygulandı. Diyot lazer (940 nm), başlangıç seansında KYD işleminden sonra tek seans uygulandı. Çalışmaya dahil edilen periodontitis gruplarının başlangıç, 1. ay ve 3. ay; periodontal sağlıklı bireylerin başlangıç seansında tükrük örnekleri alındı ve klinik periodontal parametreleri (sondlama cep derinliği-SCD, SCD≥4,5,6 mm alan sayısı, plak indeksi-PI, klinik ataçman kaybı-KAK, sonflamada kanama-SK, gingival indeks-GI, periodontal epiteliyal yüzey alanı-PESA, periodontal inflame yüzey alanı-PISA) kaydedildi. Elde edilen tükrük örneklerinden total oksidan seviyesi (TOS), total antioksidan kapasite (TAS), malondealdehit (MDA) ve 8-hidroksi-2'-deoksiguanozin (8-OhdG) seviyeleri Enzyme-Linked Immunosorbent Assay (ELISA) yöntemi ile değerlendirildi. Dahil edilen tüm periodontitis hastalarının 1. ve 3. ay klinik periodontal parametrelerinde istatistiksel anlamlı olarak iyileşme görüldü (p0.05). Sigara içen periodontitis hastalarının başlangıç TOS, TAS, MDA ve 8-OHdG seviyeleri; sigara içmeyen periodontitis ve sigara içmeyen periodontal sağlıklılardan istatistiksel anlamlı şekilde düşük bulundu (p0.05). Lazer uygulanan ve uygulanmayan periodontitis gruplarının her ikisinde de MDA, 3. ayda başlangıca göre daha istatistiksel olarak anlamlı düşük bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
In this thesis project, the clinical and biochemical effects of adjunctive diode laser decontamination in non-surgical periodontal therapy on the treatment of periodontitis were evaluated. A total of 93 individuals were included in the study, comprising 69 patients diagnosed with Stage III Grade C periodontitis and 24 periodontally healthy individuals. The study groups were classified as follows: the periodontitis group treated with only scaling and root planing (SRP) (smokers: n=18, non-smokers: n=18); the periodontitis group treated with SRP plus adjunctive diode laser application (smokers: n=16, non-smokers: n=17); and the periodontally healthy control group (smokers: n=11, non-smokers: n=13). SRP was performed in a single session using a full-mouth disinfection protocol. The diode laser (940 nm) was applied in a single session immediately after SRP at baseline. Saliva samples were collected from the periodontitis groups at baseline, 1 month, and 3 months, while samples from the healthy controls were obtained at baseline only. Clinical periodontal parameters recorded included probing pocket depth (PPD), number of sites with PPD ≥4, 5, and 6 mm, plaque index (PI), clinical attachment loss (CAL), bleeding on probing (BOP), gingival index (GI), periodontal epithelial surface area (PESA), and periodontal inflamed surface area (PISA). Salivary oxidative stress markers including total oxidant status (TOS), total antioxidant status (TAS), malondialdehyde (MDA), and 8-hydroxy-2'-deoxyguanosine (8-OHdG) were analyzed using the enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) method. A statistically significant improvement in clinical periodontal parameters was observed at 1 and 3 months in all periodontitis patients (p0.05). At baseline, smokers with periodontitis exhibited significantly higher levels of TOS, TAS, MDA, and 8-OHdG compared to non-smokers with periodontitis and non-smoking healthy individuals (p0.05). In both laser and non-laser periodontitis groups, MDA levels were significantly reduced at 3 months compared to baseline (p0.05).