Neonatal ishalli buzağılarda intestinal epitelyal bariyer fonksiyonlarının ve intestinal permeabilitenin değerlendirilmesi
Evaluation of intestinal epithelial barrier and intestinal permeability in calves with neonatal diarrhea
- Tez No: 857283
- Danışmanlar: PROF. DR. KEREM URAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Amaç: Buzağı ishallerinde serum Zonulin ve dAo düzeyindeki değişim incelenerek hem literatürdeki boşluğun kapatılması hem de pratik sahada rutin uygulama alanı bulabilecek sonuçlara ulaşılması planlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın hayvan materyalini Aydın ili, buzağı işletmelerinde ya da Aydın Adnan Menderes Üniversitesi, Veteriner Fakültesinde bulunan neonatal ishalli (akut ishal), 1-28 günlük yaşta ve mevcut hızlı test kitleri aracılığıyla ilgili hastalıkların tanısı konulmuş, her iki cinsiyetten ve çeşitli yaş gruplarından 61 buzağı çalışmaya dahil edildi.Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler Kruskall-Wallis ANOVA ve Mann-Whitney U testleri kullanıldı. Bulgular: Bu tez çalışmada, farklı enfeksiyon grupları arasında serum dAo (Diaminoksidaz) düzeyleri (ng/mL) ve serum zonulin düzeyleri (ng/mL) incelendi. Cryptosporidium spp., E. coli, Cryptosporidium + Clostridium perfringens, E. coli + Clostridium perfringens ve Cryptosporidium + Corona virüs grupları ile sağlıklı grubun serum dAo ve serum zonulin düzeyleri ölçüldü. Sonuçlar, her bir grup için aşağıdaki şekilde bulundu: Cryptosporidium spp. grubunda serum dAo düzeyi 7,97 ± 1,86 ng/mL olarak ölçüldü, serum zonulin düzeyi ise 46,71 ± 5,81 ng/mL olarak bulundu. E. coli grubunda serum dAo düzeyi 5,6 ± 0,59 ng/mL olarak tespit edildi, serum zonulin düzeyi ise 76,64 ± 2,80 ng/mL olarak saptandı. Cryptosporidium + Clostridium perfringens grubunda serum dAo düzeyi 7,99 ± 0,55 ng/mL olarak ölçüldü, serum zonulin düzeyi ise 57,14 ± 8,98 ng/mL olarak belirlendi. E. coli + Clostridium perfringens grubunda serum dAo düzeyi 7,38 ± 0,72 ng/mL olarak tespit edildi, serum zonulin düzeyi ise 36,56 ± 6,88 ng/mL olarak saptandı. Cryptosporidium + Corona virüs grubunda serum dAo düzeyi 3,767 ± 0,78 ng/mL olarak ölçüldü, serum zonulin düzeyi ise 46,71 ± 7,11 ng/mL olarak belirlendi. Sağlıklı grubun serum dAo düzeyi 16,91 ± 1,09 ng/mL olarak bulunurken, serum zonulin düzeyi 35,69 ± 3,69 ng/mL olarak saptandı. Sonuç: Bu bulgular, enfeksiyonların bağırsak bariyer fonksiyonu üzerinde etkili olabileceğini ve serum zonulin düzeylerinin bu etkiyi yansıtabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to investigate the changes in serum Zonulin and dAo levels in calf diarrhea cases, aiming to fill the gap in the literature and achieve results that can be applicable in practical field settings. Material and Methods: The animal material of the study consisted of 61 calves with neonatal diarrhea (acute diarrhea) in Aydın province, either from calf farms or from the Faculty of Veterinary Medicine at Aydın Adnan Menderes University. These calves were between 1-28 days old and had been diagnosed with relevant diseases through rapid diagnostic test kits. Both genders and various age groups were included in the study. Descriptive statistics, Kruskal-Wallis ANOVA and Mann-Whitney U tests were used for data analysis. Results: In this thesis study, serum levels of dAo (Diamine Oxidase) and zonulin were examined among different infection groups. The groups investigated were Cryptosporidium spp., E. coli, Cryptosporidium + Clostridium perfringens, E. coli + Clostridium perfringens, Cryptosporidium + Coronavirus, and a healthy control group. The serum levels of dAo and zonulin were measured for each group. The results were as follows: In the Cryptosporidium spp. group, the serum dAo level was measured as 7.97 ± 1.86 ng/mL and the serum zonulin level was found to be 46.71 ± 5.81 ng/mL. In the E. coli group, the serum dAo level was determined as 5.6 ± 0.59 ng/mL, while the serum zonulin level was observed to be 76.64 ± 2.80 ng/mL. The Cryptosporidium + Clostridium perfringens group exhibited a serum dAo level of 7.99 ± 0.55 ng/mL, and a serum zonulin level of 57.14 ± 8.98 ng/mL. Similarly, the E. coli + Clostridium perfringens group displayed a serum dAo level of 7.38 ± 0.72 ng/mL and a serum zonulin level of 36.56 ± 6.88 ng/mL. In the Cryptosporidium + Coronavirus group, the serum dAo level was measured as 3.767 ± 0.78 ng/mL and the serum zonulin level was determined to be 46.71 ± 7.11 ng/mL. The healthy control group exhibited a serum dAo level of 16.91 ± 1.09 ng/mL and a serum zonulin level of 35.69 ± 3.69 ng/mL. Conclusion: These findings suggest that infections may have an impact on intestinal barrier function, and serum zonulin levels may reflect this effect.