Eski Türkçe dönemi eserlerinde ses söz varlığı
Sound vocabulary in old Turkish period works
  1. Tez No: 857282
  2. Yazar: ZEHRA ERDEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜMEYRA ALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 326
Özet
Bu çalışmada Eski Türk Dili (Orhon Türkçesi, Uygur Türkçesi, Karahanlı Türkçesi) dönemlerinden hareketle ses kavramı hakkında bilgi verilerek ses bildiren söz varlığının kapsamlı bir incelemesi yapılmıştır. Söz varlığı tespiti için veri kaynağı olarak belirtilen dönemlerde yazılmış olan eserler kullanılmıştır. Elde edilmiş olan söz varlığı İsimler ve Fiiller olarak ikiye ayrılıp kendi içerisinde alt başlıklar halinde kategorize edilmiştir. Üç bölüme ayrılan çalışmanın birinci bölümünde ses kavramı ve genel söz varlığı hakkında bilgi verilmiş olup konu üzerine yapılmış olan çalışmalar ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, İsimler başlığı altında ele alınan söz varlığı, üçüncü bölümünde ise, Fiiller başlığı altında ele alınan söz varlığı tasniflendirilmiştir. Anlam, şekil ve köken bilgisi bakımlarından incelenmeye çalışılan kelimeler, tematik olarak görev ve anlamlarına göre kategorize edilmiş, çalışmaya dahil edilen kelimeler dönem eserleri aracılığıyla tanıklandırılmış ve incelenen söz varlığıyla alakalı kelimelerin etimolojik açıklamaları Türk dilinin etimoloji sözlüklerinden referanslandırılarak çalışma nihayete erdirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Old Turkic Language (Orkhon Turkish, Uighur Turkish, Karakhanid Turkish) periods were analysed comprehensively by giving information about the concept of sound. Works written in the specified periods were used as data sources for the determination of vocabulary. The vocabulary obtained was divided into two Nouns and Verbs and categorised under sub-headings within itself. In the first part of the study, which is divided into three parts, information about the concept of sound and general vocabulary is given and the studies on the subject are discussed. In the second part of the study, the vocabulary under the title of Nouns and in the third part, the vocabulary under the title of Verbs are classified. The words analysed in terms of meaning, morphology, and etymology were thematically categorised according to their functions and meanings, the words included in the study were witnessed through period works, and the etymological explanations of the words related to the studied vocabulary were referenced from the etymological dictionaries of the Turkish language and the study was concluded.