Tip 2 diyabetes mellituslu hastalarda kardiyovasküler risk, fiziksel aktivite düzeyleri ve uyku kalitelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of cardiovascular risk, physical activity levels and sleep quality in patients with type 2 diabetes mellitus
  1. Tez No: 857293
  2. Yazar: NURBANU MERT
  3. Danışmanlar: PROF. KAMİLE MARAKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Diyabet yönetiminde, glisemik kontrolle yakından ilişkili olan fiziksel aktivite ve uyku gibi yaşam tarzı alışkanlıklarının da dikkate alınması gerekmektedir. Bu alışkanlıkların aynı zamanda kardiyovasküler risk üzerine de etkili olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada tip 2 diyabetli hastalarda kardiyovasküler risk, fiziksel aktivite ve uyku kalitelerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Selçuk Üniversitesi Etik Kurulu'ndan 01.07.2022 tarihli 2022/343 sayılı karar numarası ile onay aldı. Çalışmanın evrenini Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Diyabet Eğitim Polikliniği'ne başvuran 240 tip 2 diyabetli hasta oluşturdu. Katılımcılara çalışma hakkında bilgi verilip, onamları alındıktan sonra katılımcılara sosyodemografik bilgi formu, UFAA ve PUKİ ölçeği yüz yüze görüşme tekniği ile uygulandı. Katılımcılara in-body cihazıyla BİA yöntemiyle vücut kompozisyon analizi yapıldı. Yapılan rutin biyokimya tetkikleri not edildi. FRS kullanılarak kardiyovasküler risk durumu belirlendi. Tüm veriler SPSS 25.0 istatistik paket programı kullanılarak değerlendirildi. İstatistiksel anlamlılık p0,05). Toplam Metabolik Eşdeğer (MET) (dk/hafta) puanı arttıkça, toplam PUKİ puanı (r=-0,172, p=0,08) anlamlı bir şekilde azalmaktaydı. FRS arttıkça toplam MET (dk/hafta) puanı (r=0,127, p=0,049) anlamlı bir şekilde artmaktaydı. Toplam PUKİ puanı ile FRS arasında anlamlı fark saptanmadı (p>0,05). Sonuç: Diyabette metabolik kontrol, fiziksel aktivite, uyku kalitesi gibi birçok faktör birbiriyle etkileşim halindedir. Diyabetin tanı, tedavi ve takibinde birinci basamakta aile hekimlerinin rolü kapsamlı, bütüncül ve sürekliliğin sağlandığı bir yaklaşım olmalıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: In diabetes management, lifestyle habits such as physical activity and sleep, which are closely related to glycemic control, should also be considered. These habits are also known to be effective on cardiovascular risk. In this study, it was aimed to evaluate cardiovascular risk, physical activity and sleep quality in patients with type 2 diabetes. Materials and Methods: This study was approved by the Selçuk University Ethics Committee with the decision number 2022/343 dated 01.07.2022. The population of the study consisted of 240 patients with type 2 diabetes who applied to the Selcuk University Faculty of Medicine Family Medicine Diabetes Education Polyclinic. After the participants were informed about the study and their consent was obtained, the sociodemographic information form, IPAQ and PSQI scale were administered to the participants by face-to-face interview technique. Body composition analysis was performed with the BIA method with an in-body device. Routine biochemistry tests were noted. Cardiovascular risk status was determined using FRS. All data were evaluated using SPSS 25.0 statistical package program. Statistical significance was accepted as (p0.05). As the Total Metabolic Equivalent (MET) (min/week) point increased, the Total PSQI point (r=-0.172, p=0.08) decreased significantly. As the FRS increased, the Total MET (min/week) point (r=0.127, p=0.049) increased significantly. There was no significant difference between the total PSQI point and the FRS (p>0.05). Conclusion: Many factors such as metabolic control, physical activity and sleep quality are in interaction with each other in diabetes. The role of family physicians in primary care in the diagnosis, treatment and follow-up of diabetes it should be a comprehensive, holistic and continuous approach.