Tip 2 diyabetli hastalarda beslenme ile ilişkili kardiyovasküler risk faktörlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of nutrition-related cardiovascular risk factors in patients with Type 2 diabetes
  1. Tez No: 905621
  2. Yazar: NURSEL DAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SANİYE BİLİCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Tip 2 Diabetes Mellituslu (T2DM) bireylerde beslenme oldukça önemlidir ve bazı beslenme faktörleri, kardiyovasküler hastalıklar (KVH) için risk oluşturmaktadır. Kesitsel tipteki bu çalışma; T2DM tanılı hastaların beslenme ile ilişkili kardiyovasküler risk faktörlerinin belirlenmesi amacıyla İç Hastalıkları Polikliniğinde takip edilen 19-64 yaş arası 70 T2DM'li hasta (23 erkek, 47 kadın) ile yürütülmüştür. Çalışma kapsamında hastaların sosyo-demografik özellikleri, sağlık öyküsü, fiziksel aktivite bilgileri (IPAQ), Framingham Risk Skorunun (FRS) belirlenmesine ilişkin verileri toplanmış, MEDFICTS diyet değerlendirme anketi uygulanmış ve üç günlük besin tüketim kaydı alınmıştır. Araştırmacı tarafından hastaların bazı antropometrik ölçümleri alınmış, hastane kayıtlarından elde edilen rutin bazı biyokimyasal bulguların yanı sıra serum TNF-α, IL-6, TMAO, zonulin ve I-FABP analizleri değerlendirilmiştir. Çalışmada ayrıca viseral adiposite indeksi (VAİ) ve plazma aterojenik indeksi (PAİ) hesaplanmıştır. Çalışma sonucunda, FRS'ye göre bireylerin %18,5'i kardiyovasküler açıdan orta-yüksek düzeyde riskli olarak belirlenmiş; BKİ, bel-boy oranı, vücut yağ oranı ve VAİ değeri ile FRS toplam puanı arasında pozitif korelasyon saptanmıştır (p0,05). Bireylerin MEDFICTS toplam skoru orta-yüksek riskli bireylerde (85,2±23,03), düşük riskli bireylere (76,7±19,80) göre anlamlı olmasa da daha yüksek bulunmuştur (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Nutrition is essential for individuals with type 2 diabetes mellitus (T2DM), and some dietary factors pose a risk for cardiovascular diseases (CVD). This cross-sectional study was conducted with 70 T2DM patients (23 males, 47 females) aged 19-64 years who were followed up in the Internal Medicine Outpatient Clinic. The study aimed to determine the cardiovascular risk factors associated with nutrition in patients with T2DM. Within the scope of the study, we collected socio-demographic characteristics, health history, physical activity information (IPAQ), and data for determining the Framingham Risk Score (FRS). The MEDFICTS diet assessment questionnaire was applied, and a three-day food consumption record was obtained. Some anthropometric measurements were taken by the researcher, and routine biochemical findings were obtained from hospital records, including serum TNF-α, IL-6, TMAO, zonulin, and I-FABP analyses. Additionally, the visceral adiposity index (VAI) and plasma atherogenic index (PAI) were calculated. As a result of the study, 18.5% of the individuals were determined as being at medium-high risk for CVD according to the FRS. A positive correlation was found between BMI, waist-height ratio, body fat ratio, VAI, and the total FRS score (p0.05). The MEDFICTS total score was higher in moderate-high-risk individuals (85.2±23.03) than in low-risk individuals (76.7±19.80), although this difference was not significant (p>0.05).