Transteoretik modele dayalı postpartum kontraseptif yöntem danışmanlığının kontraseptif yöntem kullanımına etkisi
The effect of postpartum contraceptive method counseling based on transtheoretic model on contraceptive method use
  1. Tez No: 872516
  2. Yazar: ESRA TAVUKÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Aile Planlaması, Family Planning
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Amaç: Çalışmada, 18-45 yaş aralığındaki primipar kadınlara postpartum dönemde Transteoretik modele(TTM) dayalı motivasyonel görüşme yöntemi ile sunulan kontraseptif yöntem danışmanlığının kontraseptif yöntem kullanımına etkisi değerlendirildi. Yöntem: Ön test- son test kontrol gruplu bu eğitim müdahale çalışması, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Doğum Kliniği'nde Ağustos 2022-Ocak 2024 tarihleri arasında yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemini dahil etme kriterlerine uyan ve Katılımcı Çalışmaya Dahil Etme Listesi'ne göre yerleştirilen, doğum sonu dönem maksimum 72. saatinde bulunan 80 (30 girişim, 50 kontrol) primipar kadın oluşturmuştur. Çalışma, girişim grubu 26, kontrol grubu 43, toplam 69 kadın ile tamamlanmıştır. Veriler, Katılımcı Tanılama Formu (KTF), Aile Planlaması Tutum Ölçeği (APTÖ), Kontraseptif Yöntemlere İlişkin Bilgi Testi (KYİBT), Transteoretik Modele Dayalı Kontraseptif Yöntem Danışmanlığına Özgü Öz Yeterlilik Testi ve Değişim Aşamaları Değerlendirme Formu (DADF) kullanılarak toplanmıştır. Hastanede gerçekleşen ilk görüşmede girişim ve kontrol gruplarına veri formları doldurulmuş, takiben Amaç: Çalışmada, 18-45 yaş aralığındaki primipar kadınlara postpartum dönemde Transteoretik modele(TTM) dayalı motivasyonel görüşme yöntemi ile sunulan kontraseptif yöntem danışmanlığının kontraseptif yöntem kullanımına etkisi değerlendirildi. Yöntem: Ön test- son test kontrol gruplu bu eğitim müdahale çalışması, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Doğum Kliniği'nde Ağustos 2022-Ocak 2024 tarihleri arasında yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemini dahil etme kriterlerine uyan ve Katılımcı Çalışmaya Dahil Etme Listesi'ne göre yerleştirilen, doğum sonu dönem maksimum 72. saatinde bulunan 80 (30 girişim, 50 kontrol) primipar kadın oluşturmuştur. Çalışma, girişim grubu 26, kontrol grubu 43, toplam 69 kadın ile tamamlanmıştır. Veriler, Katılımcı Tanılama Formu (KTF), Aile Planlaması Tutum Ölçeği (APTÖ), Kontraseptif Yöntemlere İlişkin Bilgi Testi (KYİBT), Transteoretik Modele Dayalı Kontraseptif Yöntem Danışmanlığına Özgü Öz Yeterlilik Testi ve Değişim Aşamaları Değerlendirme Formu (DADF) kullanılarak toplanmıştır. Hastanede gerçekleşen ilk görüşmede girişim ve kontrol gruplarına veri formları doldurulmuş, takiben girişim grubuna yüzyüze kontraseptif yöntem danışmanlığı sunulmuş ve eğitim broşürü verilmiştir. Girişim grubu ile motivasyon ve bilgi pekiştirme amaçlı 10 telefon, bir görüntülü görüşme olmak üzere toplam 12 görüşme, kontrol grubu ile bir yüzyüze iki telefon görüşmesi olmak üzere toplam üç görüşme yapılmıştır. Tüm katılımcıların altıncı ve 12. ayda telefonla yöntem kullanımları sorgulanmış, 12. ayda her iki gruba telefonla“KYİBT”uygulanmıştır. Bulgular: Girişim ve kontrol gruplarındaki kadınların tanımlayıcı özellikleri, APTÖ toplam puanları ile KYİBT ön test puanları benzer bulunmuştur (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, the effect of contraceptive method counseling offered to primiparous women between the ages of 18-45 in the postpartum period by motivational interviewing method based on the Transtheoretic model, was evaluated on the use of contraceptive methods. Method: This educational intervention study with a pre-test post-test case and control groups were conducted at İstanbul University Cerrahpaşa Medical Faculty Gynecology Clinic between August 2022 and January 2024. The sample of the study consisted of 80 (30 intervention, 50 control) primiparous women who met the inclusion criteria and were placed according to the Participant Study Inclusion List, at the maximum 72nd hour of the postpartum period. The study was completed with a total of 69 women, 26 in the intervention group and 43 in the control group. Data were collected using the Participant Diagnostic Form (KTF), Family Planning Attitude Scale (APTO), Knowledge Test on Contraceptive Methods (KYIBT), Self-Efficacy Test Specific to Contraceptive Method Counseling Based on the Transtheoretic Model and Change Stages Assessment Form (DADF). During the first meeting at the hospital, data forms Aim: In this study, the effect of contraceptive method counseling offered to primiparous women between the ages of 18-45 in the postpartum period by motivational interviewing method based on the Transtheoretic model, was evaluated on the use of contraceptive methods. Method: This educational intervention study with a pre-test post-test case and control groups were conducted at İstanbul University Cerrahpaşa Medical Faculty Gynecology Clinic between August 2022 and January 2024. The sample of the study consisted of 80 (30 intervention, 50 control) primiparous women who met the inclusion criteria and were placed according to the Participant Study Inclusion List, at the maximum 72nd hour of the postpartum period. The study was completed with a total of 69 women, 26 in the intervention group and 43 in the control group. Data were collected using the Participant Diagnostic Form (KTF), Family Planning Attitude Scale (APTO), Knowledge Test on Contraceptive Methods (KYIBT), Self-Efficacy Test Specific to Contraceptive Method Counseling Based on the Transtheoretic Model and Change Stages Assessment Form (DADF). During the first meeting at the hospital, data forms were filled in by the intervention and control groups, and then face-to-face contraceptive method counseling was provided to the intervention group and an educational brochure was given. A total of 12 interviews, including 10 phone calls and one video call, were held with the intervention group for motivation and information reinforcement, and a total of three interviews were held with the control group, one face-to-face and two phone calls. All participants were questioned about their method use by phone in the sixth and 12th months, and“KYIBT”was applied to both groups by phone in the 12th month. Results: Descriptive characteristics, FPAS total scores and KTCM pre-test scores of women in the intervention and control groups were found to be similar (p>0.05).