Huzurevi ve evde yaşayan yaşlı bireylerde denge, postür, fiziksel aktivite düzeyi, kas kuvveti ve duygusal tepkisellik ölçeği sonuçlarının incelenmesi
Investigation of balance, posture, physical activity level, muscular strength and emotional responsiveness scale results in elderly persons living in nursing homes and homes
  1. Tez No: 857323
  2. Yazar: MUSTAFA KEMAL DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELVİN BALKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma, huzurevi ve evde yaşayan yaşlılarda denge, postür, fiziksel aktivite düzeyi, kas kuvveti ve duygusal tepkisellik ölçeği sonuçlarının incelenmesi amacıyla yapıldı. Çalışmaya 65-85 yaş aralığında, Standardize Mini Mental Durum Testinden 24 puan ve üzeri alan, huzurevinde yaşayan 51 (21 kadın ve 30 erkek; yaş ort: 73,07±5,76) ve evde yaşayan 51(28 kadın ve 23 erkek; yaş ort: 73,86±6,44) olmak üzere toplam 102 yaşlı katıldı. Yapılan değerlendirmelerde; denge için Berg Denge Ölçeği (BDÖ) ve Tek Bacak Üzerinde Durma Testi (TBÜDT), postür için Tragus-Duvar Mesafesi (TDM), fiziksel aktivite düzeyi için Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (UFAA) kısa formu ve duygusal tepkisellik düzeyi için Duygusal Tepkisellik Ölçeği (DTÖ) kullanıldı. Bir el dinamometresi ile 90°'de izometrik Ayak Bileği Plantar Fleksiyon Kas Kuvvet Ölçüm (ABPFKKÖ)'ü yapıldı. Katılımcıların sosyodemografik bilgileri kaydedildi. TBÜDT süresi 0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the results of balance, posture, physical activity level, muscle strength and emotional reactivity scale in elderly people living in nursing homes and at home. A total of 102 elderly people, aged between 65 and 85, who had a score of 24 or more on the Standardized Mini Mental State Test, living in a nursing home (21 women and 30 men; mean age: 73.07±5.76) and 51 living at home (28 women and 23 men; mean age: 73.86±6.44), participated in the study. In the evaluations made; Berg Balance Scale (BBS) and One-Legged Standing Test (OLST) were used for balance, Tragus-Wall Distance (TWD) for posture, International Physical Activity Questionnaire (IPAQ) short form for physical activity level, and Emotional Reactivity Scale (ERS) for emotional reactivity level. Isometric Ankle Plantar Flexion Muscle Strength Measurement (APFMSM) was performed at 90° with a hand dynamometer. Sociodemographic information of the participants was recorded. Those whose OLST duration was 0.05).