Geriatrik kişilerde farklı yaşam tarzının fiziksel uygunluk düzeylerine olan etkisi
The effect of life style on physical fitness level in geriatric individuals
- Tez No: 80871
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FİLİZ CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Bu çalışma huzurevinde ve ev ortamında yaşayan 60-74 yaş arası bireylerin fiziksel uygunluk düzeylerini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla Bolu İzzet Baysal Huzurevi'nde yaşayan 13'ü erkek, 13'ü bayan toplam 26 birey ve ev ortamında yaşayan 13'ü erkek, 13'ü bayan toplam 26 birey çalışmaya alınmıştır. Değerlendirmede tüm bireylerin fiziksel özellikleri, sigara alışkanlıkları ve postür özellikleri belirlendikten sonra yaşlı bireyler için seçilmiş fiziksel uygunluk testleri uygulanmıştır. Bu testlerde aktivite uygunluk düzeyi, vücut kompozisyonu, reaksiyon zamanı, denge, kavrama kuvveti, diz ekstansör ve dirsek fleksör kaslarının kuvvetleri, solunum kas kuvveti, gövde esnekliği, kassal endurans ve kardiyovasküler enduransları değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonucunda iki grup arasında kavrama ve dirsek fleksiyon kuvvetleri, gövde lateral fleksiyon esnekliği ve kardiyovasküler endurans yönünden istatistiksel olarak anlamlı farklar çıkmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was designed to compare the physical fitness level of healthy elderly individuals between 60-74 years old who lives in nursing home and in their own house conditions. The subjects of this study were 13 male and 13 female, total 26 individuals living in Bolu İzzet Baysal Nursing Home and 13 male and 13 female, total 26 individuals living in their own house conditions. The modified physical fitness tests for older individuals were applied after these physical characteristics, smoking and posture characteristics were determined. In tests, the level of activity conditioning, body composition, reaction time, balance, hand grip strength, the strength of knee extension and elbow flexion muscles, the strength of respiratory muscles, flexibility of the trunk, muscular endurance and cardiovascular endurance were examined. The statistical analysis showed that there were no significant differences between two groups for the strength of hand grip and elbow flexion, side-bending flexibility of the trunk and cardiovascular endurance measurements (p>0.05).