Beden eğitimi öğretmen adaylarının mesleğe yönelik tutumları ile öğretme ve öğrenme anlayışları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation the relationship between pre-service physical education teacher's attitudes towards the profession and their teaching and learning conceptions
  1. Tez No: 857324
  2. Yazar: MUHAMMET ZAFER SOM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KAYIHAN ERBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmanın amacı, beden eğitimi öğretmen adaylarının mesleğe yönelik tutumlarının belirlenmesi ve mesleğe yönelik tutum düzeylerini etkileyebileceği düşünülen cinsiyet, sınıf düzeyi, spor dalı, anne baba eğitim durumu dikkate alınarak öğretmen adaylarının mesleki tutumlarının incelenerek öğretme ve öğrenme davranışları arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Araştırma grubunu 2017-2018 eğitim öğretim yılı içerisinde, farklı üniversitelerin beden eğitimi ve spor öğretmenliği programlarında eğitim gören 152'si kadın (%41), 218'i erkek (%59) olmak üzere toplam 370 beden eğitimi öğretmen adayı ( yaş = 21.243 ± 2.068) oluşturmuştur. Veri toplama araçları olarak kişisel bilgi formu, Beden Eğitimi Mesleğine Yönelik Tutum Ölçeği ve Öğretme ve Öğrenme Anlayışları Ölçeği kullanılmıştır. Beden eğitimi öğretmen adaylarının mesleki tutumları ve öğretme – öğrenme anlayışlarının cinsiyet ve spor dalı değişkeni açısından karşılaştırılmasına yönelik, bağımsız gruplarda aritmetik ortalamalara ait farkları belirlemek amacıyla t-testinden yararlanılmıştır. Beden eğitimi öğretmen adaylarının mesleki tutumları ve öğretme – öğrenme anlayışlarının sınıf ve anne-baba eğitim durumu değişkenleri açısından karşılaştırılmasına yönelik olarak tek yönlü varyans analizi (ANOVA) tekniğinden yararlanılmıştır. Beden eğitimi öğretmen adaylarının mesleki tutumları ve öğretme–öğrenme anlayışları arasındaki ilişkinin düzeyi ve yönünü belirlemek amacıyla korelasyon tekniğinden faydalanılmıştır. Araştırmanın sonucunda öğretmen adaylarının, öğretmenlik mesleğine yönelik tutumlarının cinsiyet değişkenine göre anlamlı farklılık olduğu görülmüştür. Yine Beden Eğitimi Öğretmen adaylarının mesleki tutumlarının anne eğitim durumlarına göre karşılaştırılmasına yönelik yapılan analizde mesleki sevgi ve mesleki tutum acısından anlamlı farklılığa rastlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to reveal the relationship between the professional attitudes of pre-service teachers and their teaching and learning behaviours by considering gender, class, sports branch, and parental education status which are thought to affect the attitudes towards the profession. The study group consisted of a total of 370 pre-service physical education teachers ( age = 21.243 ± 2.068), with 152 women (41%) and 218 men (59%) who were enrolled in Physical Education and Sports Teaching programs at different universities in the 2017-2018 academic year. As data collection tools, personal information form, Attitude Scale for the Profession of Physical Education, and Teaching and Learning Conceptions Scale were used. In relation to the comparison of professional attitudes and teaching-learning conceptions of pre-service physical education teachers in terms of gender and sports branch variable, t-test was used in independent groups to determine the differences in arithmetic average. One-way analysis of variance (ANOVA) technique was used in relation to the comparison of professional attitudes and teaching-learning conceptions of pre-service physical education teachers in terms of class and parental education status. Correlation technique was used in order to determine the level and course of the relationship between pre-service physical education teachers' professional attitudes and their teaching-learning conceptions. As a result of the study, it was observed that there is a significant difference in the attitudes of pre-service teachers towards the teaching profession based on the gender variable. The analysis, which is conducted to compare the professional attitudes of pre-service physical education teachers with their mother's educational status, also revealed a significant difference in terms love of profession and attitude.