Sarılop inciri ve bazı erkek incir çeşitlerinin döllenme biyolojisi üzerinde araştırmalar
Studies on fertilization biology in Sarılop fig cultivar and some caprifig cultivars
- Tez No: 85735
- Danışmanlar: PROF. DR. RUHİNAZ GÜLCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
vn The fruit bearing of Sanlop fig cultivar and Çakın 1, Hacı Mestan, Kıbrıslı, Küçük Konkur, Mordemirtaş and Taşlık caprifig cultivars were investigated during 1995, 1996 and 1997 seasons. The fruit bearing of Sanlop fig trees were almost on the same dates, but the fruit bearing in the male trees occurred at different dates in all experimental years. IKI staining and agar plate methods were used to test the pollen viability and germination of some caprifig cultivars. Effects of different sucrose concentrations, boric acid, Ca(N03)2, KNO3, MgS04 and Ca pollen germination were investigated. It was seen that 5% sucrose gave the best result. The effects of Çakın 1, Hacı Mestan, Kıbrıslı, Küçük Konkur, Mordemirtaş and Taşlık caprifig cultivars, pollens on Sanlop fig cultivars were investigated. The effects of pollens from different cultivars on the maximum fruit width, the mimimum fruit width, fruit length and average fruit weight were changed according to caprifig varieties. The effects of various pollen on TSS, Acidity and Ph were not found important according to caprifig varieties.olduğu, erkek incir çeşitlerinde meyve doğuşlarının (ilek, ebe ve boğa) ise farklı tarihlerde gerçekleştiği saptanmıştır. Denemelerde kullanılan Çakın 1, Hacı Mestan, Kıbrıslı, Küçük Konkur, Mordemirtaş ve Taşlık'a ait çiçek tozlarında Ki testi ile canlılık ve“Doymuş Petri”yöntemiyle in vitro da çimlendirme testleri yapılmıştır. Farklı şeker konsantrasyonu ve mineral tuzların kullanıldığı çimlendirme ortamları içerisinde en iyi sonucu % 5 sakkaroz içeren ortam vermiştir. Çakın -1, Hacı Mestan, Kıbrıslı, Küçük Konkur, Mordemirtaş ve Taşlık çeşitlerinin Sanlop incir çeşidinin meyve tutumu ve meyve kalitesi üzerine etkileri de araştırılmıştır. Çiçek tozu kaynağına göre Sanlop meyvelerinin maksimum meyve eni, minimum meyve eni, meyve boyu ve meyve ağırlığı değişmiştir. TSEM, Asitlik, pH, ostiolar açıklık ve tabla kalınlığı özellikleri çiçek tozu kaynağına göre değişim göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT ZEYBEKO?LU, Şebnem Nalan Phd Thesis, Deparment of Horticultural Science Supervisor: Prof.Dr. Ruhinaz GÜLCAN December, 1999, 125 pages This study was carried out in the Department of Horticulture at Ege University, Faculty of Agriculture, during the period between 1995- 1997 in order to investigate the initiation of flower buds, microsporogenesis in some male fig cultivars, fertilization biology and the effects of pollen on fruit characteristics. Initiation of flower buds and syconium in male and female fig cultivars is studied morphologically by dissecting the fruit buds and terminal buds under a binocular stereo microscope. An examination of the terminal buds showed that the apical meristem of each bud elongates and in turn produces many lateral out-growths, the primordia of scales, leaves, infloresences and lateral vegetative buds. The study on fig flower development was resulted by assessing twelve phases in Sarilop fig cultivar and fifty phases in different caprifig cultivars which are very similiar in both fig and caprifig flower organs.vn The fruit bearing of Sanlop fig cultivar and Çakın 1, Hacı Mestan, Kıbrıslı, Küçük Konkur, Mordemirtaş and Taşlık caprifig cultivars were investigated during 1995, 1996 and 1997 seasons. The fruit bearing of Sanlop fig trees were almost on the same dates, but the fruit bearing in the male trees occurred at different dates in all experimental years. IKI staining and agar plate methods were used to test the pollen viability and germination of some caprifig cultivars. Effects of different sucrose concentrations, boric acid, Ca(N03)2, KNO3, MgS04 and Ca pollen germination were investigated. It was seen that 5% sucrose gave the best result. The effects of Çakın 1, Hacı Mestan, Kıbrıslı, Küçük Konkur, Mordemirtaş and Taşlık caprifig cultivars, pollens on Sanlop fig cultivars were investigated. The effects of pollens from different cultivars on the maximum fruit width, the mimimum fruit width, fruit length and average fruit weight were changed according to caprifig varieties. The effects of various pollen on TSS, Acidity and Ph were not found important according to caprifig varieties.