İnmeli bireylerde core stabilizasyon egzersizlerinin solunum fonksiyonları, fonksiyonel kapasite, gövde kontrolü ve denge üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of core stabilization exercises on respiratory functions, functional capacity, trunk control and balance in individuals with stroke
  1. Tez No: 857353
  2. Yazar: ELİF KODAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BUKET AKINCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Çalışmamızda, inmeli bireylerde konvansiyonel fizyoterapiye ek olarak uygulanan core stabilizasyon eğitiminin solunum fonksiyonları, fonksiyonel kapasite, gövde kontrolü ve denge üzerine etkilerini araştırmak amaçlanmıştır. Çalışmada serebrovasküler olay sonrası inme tanılı 24 birey core stabilizasyon egzersiz grubu (CSE, n=12) ve konvansiyonel fizyoterapi grubuna (KF, n=12) olmak üzere iki gruba randomize edildi. Bireylere solunum fonksiyon testi (SFT), göğüs çevre ölçümü, 2 dakika yürüme testi (2 DYT), Gövde Bozukluk Ölçeği (GBÖ), Zamanlı Kalk ve Yürü Testi (ZKYT) uygulandı. Altı hafta boyunca iki gruba haftada üç kez fizyoterapist eşliğinde konvansiyonel fizyoterapi verildi. CSE grubuna ek olarak altı hafta boyunca haftada üç kez core stabilizasyon egzersizleri uygulandı. Tedavi sonunda CSE grubunda solunum parametrelerinde, gövde kontrolünde, fonksiyonel kapasitede, göğüs mobilitesinde ve dinamik dengede istatistiksel olarak anlamlı iyileşme görüldü. KF grubunda ise gövde kontrolünde, bazı göğüs mobilitesi ölçümlerinde (aksillar, subkostal göğüs çevre ölçümleri), fonksiyonel kapasitede ve dinamik dengede anlamlı gelişmeler görüldü.
Özet (Çeviri)
Our study aimed to investigate the effects of core stabilization training, applied in addition to conventional physiotherapy, on respiratory functions, functional capacity, trunk control, and balance in individuals with stroke. In the study, 24 individuals diagnosed with cerebrovascular events (CVO) were randomized into two groups: core stabilization exercise group (CSE, n=12) and conventional physiotherapy group (KF, n=12). Respiratory function test (RFT), chest circumference measurement, 2-minute walk test (2 MWT), Trunk Impairment Scale (TIS), Timed Up and Go Test (TUG), were administered to the participants. Both groups received conventional physiotherapy three times a week, guided by a physiotherapist, for six weeks. In addition to conventional physiotherapy, the CSE group also underwent core stabilization exercises three times a week for six weeks. At the end of the treatment, statistically significant improvements were observed in respiratory parameters, trunk control, functional capacity, chest mobility and dynamic balance in the CSE group compared to pre-treatment. In the KF group, significant improvements were seen in trunk control, functional capacity, some chest mobility measurements (axillary, subcostal chest circumference measurements) and dynamic balance.